FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Bar |
| Brinell Hardness | Brinell 233 |
| Grade | Grade 440C |
| Heat Treatable | Yes |
| Heat Treatment | Tempered |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Length | 24" |
| Length Tolerance | 0" to +0.125" |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | 440C |
| Mechanical Finish | Ground, Unpolished |
| Overall Length | 24" |
| Overall Width | 3" |
| Rockwell Hardness | Rockwell 99 |
| Shape | Rectangular Bar |
| System Of Measurement | Imperial |
| Tensile Strength | 100000 psi |
| Thickness | 1/4" |
| Thickness Tolerance | +0.01" to +0.015" |
| Width | 3" |
| Width Tolerance | +0.01" to +0.015" |
| Yield Strength | 65000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 2.29 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Yield Strength | Tensile Strength | Shape | Grade | Heat Treatable | Mechanical Finish | Brinell Hardness | Length Tolerance | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
2EXP8 | 160000 psi | 185000 psi | Square | - | Yes | Mill | Brinell 326 | +0.125" | €79.59 | |
![]() |
20557_12_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €29.21 | |
![]() |
20557_36_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €84.83 | |
![]() |
20557_72_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €155.44 | |
![]() |
20557_6_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €28.27 | |
![]() |
20556_24_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €50.72 | |
![]() |
20556_36_0 | 170000 psi | 190000 psi | - | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €70.70 |
Explore Products
- MICRO 100 MMRM-060-11 Carbide End Mill 6.0 Mm Cut 6.0 Mm 2 Flutes
- GATES 4M2TG-4MB-4MPX-36
- VICKERS 02-146499
- USA SEALING BULK-FG-4554 Neoprene Flange Gasket, 4-1/4 Inch Outside Diameter, Black
- GRAINGER 3F.25X1.25-6 Stainless Steel Flat Bar, 303, 0.25 Inch Thick, 1 1/4 Inch X 6 Inch Size, Cold Finished
- SQUARE D EX300T239H Three Phase Transformer, 120VAC/208VAC Wye, 150 Deg C Temp. Rise, Aluminum, Three, Floor
- WESTWARD 33M582 Combination Wrench, Alloy Steel, Chrome, 5/8 Inch Head Size, 8 1/4 Inch OAL, SAE
Explore More
- KEYSHAFT
- Stackers
- Carpet Tile
- Magnetic Starters with Thermal Overload
- Cordless Tube and Pipe Cutters
- Flexible Strip Heaters
- REVCOR Propeller 18 Inch
- ALLEGRO SAFETY Tyvek Double Bib Maintenance Free Hoods
- BURNDY GIE-G Type Ground Connectors
- ANVIL AS200H Series Channels With Holes
- BUYERS PRODUCTS Truck Light Mounting Cabinet
- AMERICAN WELDQUIP Smoke Extraction Mig Gun
- MERSEN FERRAZ PCS Series Midget Fuses, Fast-Acting
- ALTRONIX 4-Port Managed PoE+ Hardened Switches with Dual SFP (Fiber) Ports
- STARRETT 92111 Series Woodpecker Premium Band Saw Blades
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 18927_24_0 Stainless Steel Flat Bar, 440C, 0.25 Inch Thick, 3 Inch X 24 Inch Size, Ground/Unpolished
€583.40 /unit




