GRAINGER 18912_24_0 Stainless Steel Flat Bar, 440C, 1.5 Inch Thick2 1/2 Inch X 24 Inch Size, Ground/Unpolished
Get it by Thursday, May 21
5.00% off
€960.64 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Bar |
| Brinell Hardness | Brinell 233 |
| Grade | Grade 440C |
| Heat Treatable | Yes |
| Heat Treatment | Tempered |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Length Tolerance | 0" to +0.125" |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | 440C |
| Mechanical Finish | Ground, Unpolished |
| Overall Length | 24" |
| Overall Width | 2 1/2" |
| Rockwell Hardness | Rockwell 99 |
| Shape | Rectangular Bar |
| System Of Measurement | Imperial |
| Tensile Strength | 100000 psi |
| Thickness | 1 1/2" |
| Thickness Tolerance | +0.01" to +0.015" |
| Width | 2 1/2" |
| Width Tolerance | +0.01" to +0.015" |
| Yield Strength | 65000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 11.42 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Yield Strength | Tensile Strength | Shape | Grade | Heat Treatable | Mechanical Finish | Brinell Hardness | Length Tolerance | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
2EXP8 | 160000 psi | 185000 psi | Square | - | Yes | Mill | Brinell 326 | +0.125" | €79.59 | |
![]() |
20557_12_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €29.21 | |
![]() |
20557_36_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €84.83 | |
![]() |
20557_72_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €155.44 | |
![]() |
20557_6_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €28.27 | |
![]() |
20556_24_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €50.72 | |
![]() |
20556_36_0 | 170000 psi | 190000 psi | - | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €70.70 |
Explore Products
- BENCHMARK SCIENTIFIC BSH5001-E Digital Dry Bath, Single Chamber, 230V
- PROCON 133S070F31GB Rotary Vane Pump, Stainless Steel, 70 GPH, EPDM/Nitrile, External Adjust
- GRAINGER PS-PC-SR-11 Plastic Sheet, 0.0625 Inch Plastic Thick, 12 Inch Width x 48 Inch Length, Clear
- APPLETON ELECTRIC 100T34005 Cable Gland, 4 Inch Npt Size
- VESTIL ATWR-18-12-72 Aluminium Heavy Duty Wheel Riser, 72 x 18 x 11-7/8 Inch, 30000 lb Capacity, Silver
- PARKER B531000XXC Valve Air Pilot 4 Way 1/4 Inch Port
- CHRISLYNN 84713 3591-3CN-0380 / MS21209-F1-20 / 14604 Locking Insert, 10-32 Thread Size, SS, 0.38 In Insert Lg.
- GARLOCK SEALING TECHNOLOGIES 53 X 2236
Explore More
- KEYSHAFT
- High Force Hydraulic Electric Pumps
- Welder Generators
- Thermocouples Assemblies
- LED Channel Strip Fixtures
- Electronic Torque Wrenches
- ANSELL 88-394 Alphatec Unlined Chemical Resistant Gloves
- CONDOR Knit Gloves, Full Finger, Uncoated, 13 Gauge, White
- ANSELL 56-007 Alphatec Medium Duty PVC Apron Featuring Sealed Grommets
- LUMAPRO Emergency Lighting Batteries
- VELVAC Air Tank Steel
- GRAINGER Swivel Stem Casters
- APPLETON ELECTRIC 350 Watt Metal Halide Light Fixture
- HUB CITY Hollow Bore Output Worm Gear Reducers, 182-4TC Input Flange
- BESSEY Fixturing Clamps
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 18912_24_0 Stainless Steel Flat Bar, 440C, 1.5 Inch Thick2 1/2 Inch X 24 Inch Size, Ground/Unpolished
€1,011.20 /unit




