FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Bar |
| Brinell Hardness | Brinell 233 |
| Grade | Grade 440C |
| Heat Treatable | Yes |
| Heat Treatment | Tempered |
| Length Tolerance | 0" to +0.125" |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | 440C |
| Mechanical Finish | Ground, Unpolished |
| Overall Length | 24" |
| Overall Width | 1 1/2" |
| Rockwell Hardness | Rockwell 99 |
| Shape | Rectangular Bar |
| System Of Measurement | Imperial |
| Tensile Strength | 100000 psi |
| Thickness | 1" |
| Thickness Tolerance | +0.01" to +0.015" |
| Width | 1 1/2" |
| Width Tolerance | +0.01" to +0.015" |
| Yield Strength | 65000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 4.57 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Yield Strength | Tensile Strength | Shape | Grade | Heat Treatable | Mechanical Finish | Brinell Hardness | Length Tolerance | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
2EXP8 | 160000 psi | 185000 psi | Square | - | Yes | Mill | Brinell 326 | +0.125" | €79.59 | |
![]() |
20557_12_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €29.21 | |
![]() |
20557_36_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €84.83 | |
![]() |
20557_72_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €155.44 | |
![]() |
20557_6_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €28.27 | |
![]() |
20556_24_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €50.72 | |
![]() |
20556_36_0 | 170000 psi | 190000 psi | - | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €70.70 |
Explore Products
- EATON E50KL554 Limit Switch Operator, 3 Inch L, Stainless Steel Roller, Stainless Steel Arm
- NORLAKE 119625 NOR-LAKE SCIENTIFIC 119625
- EATON AN59GN0A5G045 Overload Relay Starter, Nema Size 2, 45 A, 110/50 V, Ground Fault Feature Set-9-45 A
- VERMONT GAGE 111369950 Pin Gage, Class ZZ, Go, Steel, 0.6995 Inch Size
- TUNGALOY SPKN42STL T3130 Square Milling Insert, 1/2 Inch Inscribed Circle, 0.125 Inch Thick
- GRAINGER U30000.021.0150 Multi-Material Screw, Flat, Phillips, 3 Drive Size, Zn Plated, FT, Steel
- LYON YFC50323 Wardrobe Locker, 36 x 15 x 78 Inch Size, Louvered, 1 Tiers, 3 Units Wide
- MERSEN FERRAZ SBS30 Fast Acting Midget Fuse, 600VAC, 30A, 1 Pole
Explore More
- KEYSHAFT
- Inline Duct Fans
- Cabinet Exhaust and Supply Fans
- Cold Weather Headwear and Liners
- Wireless Call Boxes
- Belt Barrier Receiver Posts
- COTTERMAN Ladder Safety Cages
- JOHN GUEST Stem Adapters, NPTF Thread, Polypropylene White
- GLOBE SCIENTIFIC Translucent Snap Caps, For 13 mm Tubes
- HAM-LET 316 Stainless Steel Inline Ball Valve, MNPT x Tube
- MAGLINER Convertible Hand Trucks
- VULCAN HART Drip Pan Guide
- WEG Arm Plates
- GROVE GEAR GR Series, H-H1 Style, 860 Size, Ironman Worm Gear Reducers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 18897_24_0 Stainless Steel Flat Bar, 440C, 1 Inch Thick, 1 1/2 Inch X 24 Inch Size, Ground/Unpolished
€698.79 /unit




