GRAINGER 18762_24_0 Stainless Steel Flat Bar, 410, 0.625 Inch Thick, 6 Inch X 24 Inch Size, Mill
Get it by Thursday, May 21
5.00% off
€1,142.76 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Bar |
| Brinell Hardness | Brinell 422 |
| Grade | Grade 410 |
| Heat Treatable | Yes |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Length | 24" |
| Length Tolerance | 0" to +0.125" |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | Grade 410 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Overall Length | 24" |
| Overall Width | 6" |
| Rockwell Hardness | Rockwell 45 |
| Shape | Rectangular Bar |
| Standards | Astm A240 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Tensile Strength | 221200 psi |
| Thickness | 5/8" |
| Thickness Tolerance | -0.001" to +0.001" |
| Width | 6" |
| Width Tolerance | 0" to +0.005" |
| Yield Strength | 177700 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 11.42 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Yield Strength | Tensile Strength | Shape | Grade | Heat Treatable | Mechanical Finish | Brinell Hardness | Length Tolerance | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
2EXP8 | 160000 psi | 185000 psi | Square | - | Yes | Mill | Brinell 326 | +0.125" | €79.59 | |
![]() |
20557_12_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €29.21 | |
![]() |
20557_36_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €84.83 | |
![]() |
20557_72_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €155.44 | |
![]() |
20557_6_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €28.27 | |
![]() |
20556_24_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €50.72 | |
![]() |
20556_36_0 | 170000 psi | 190000 psi | - | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €70.70 |
Explore Products
- APPROVED VENDOR 1LAZ4 Spring Nut, 8 Thread Size, Steel
- MARTIN SPROCKET BK45 5/8 Sheave, 0.625 Inch Bore, 0.875 Inch Face Width, 4.250 Inch Outside Dia., Cast Iron
- APPLETON ELECTRIC ECGJH40012
- MICRO 100 CRE-500-171 Corner Rounding End Mill, 0.1718 Inch Radius, 0.5 Inch Shank Dia., 3 Inch Overall Length
- CONTINENTAL PLG03830-50 Air Hose, 3/8 Inch Hose Inside Dia, Gray, 300 PSI
- PIP BR18-45WH-S Critical Environment Reusable Labcoat, S, Each
- EATON ECN0552AAA Non-Reversing Motor Control Starter, 110V/50 Hz -120V/60 Hz, Nema 3R, Nema Size 5
- GOULD & GOODRICH INC. F/LB59-48WBR Duty Belt, 48 Inch, 2 1/4 Inch Width, Black Weave, Leather, Basketweave
Explore More
- KEYSHAFT
- Lock Washers
- Cup Brushes
- Wiring Duct Accessories
- Paint Collector Filter Pads
- Spoons and Dollies
- CONDOR Cut Resistant Gloves, Cut Level A4, Gray
- ACME ELECTRIC Three Phase Dry Type Distribution Transformers, 240V Delta Primary Volts, 480Y/277 Secondary Volts
- ARO Mounting Brackets
- COOPER B-LINE B701 Series J Hooks
- VESTIL EH Series Aluminium Economizer Dock Plates
- SLOAN Royal 152 Concealed Solenoid Hardwired Water Closet Flushometers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 18762_24_0 Stainless Steel Flat Bar, 410, 0.625 Inch Thick, 6 Inch X 24 Inch Size, Mill
€1,202.90 /unit




