FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Bar |
| Brinell Hardness | Brinell 422 |
| Grade | Grade 410 |
| Heat Treatable | Yes |
| Heat Treatment | Tempered |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Length Tolerance | 0" to +0.125" |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | Grade 410 |
| Mechanical Finish | Precision Ground, Unpolished |
| Overall Length | 24" |
| Overall Width | 1 1/4" |
| Rockwell Hardness | Rockwell 45 |
| Shape | Rectangular Bar |
| System Of Measurement | Imperial |
| Tensile Strength | 221200 psi |
| Thickness | 1/4" |
| Thickness Tolerance | -0.001" to +0.001" |
| Width | 1 1/4" |
| Width Tolerance | 0" to +0.005" |
| Yield Strength | 177700 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.95 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Yield Strength | Tensile Strength | Shape | Grade | Heat Treatable | Mechanical Finish | Brinell Hardness | Length Tolerance | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
2EXP8 | 160000 psi | 185000 psi | Square | - | Yes | Mill | Brinell 326 | +0.125" | €79.59 | |
![]() |
20557_12_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €29.21 | |
![]() |
20557_36_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €84.83 | |
![]() |
20557_72_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €155.44 | |
![]() |
20557_6_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €28.27 | |
![]() |
20556_24_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €50.72 | |
![]() |
20556_36_0 | 170000 psi | 190000 psi | - | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €70.70 |
Explore Products
- NIBCO CB18650 5133-3-3 Union, FPT x FPT, 3 Inch Size, CPVC, Light Grey
- EATON ECC04C1A4A-P8P23 Enclosed Lighting Contactor, NEMA 1, 120V Coil, 4P, On/Off Pushbutton
- APOLLO VALVES LD14102BN17A International Lugged Butterfly Valve with Aluminum Disc, Buna-N Seat, Locking Gear Operator 2 Inch, 2 x Lug Type
- USA SEALING ZSNDF-105 Hex Standoff, M3x0.5 Thread Size, Alu, 14 mm Lg., 6 mm O.D.
- LENOX TOOLS 77030D2B82565 Band Saw Blade, 3/8 Inch Blade Width, 101 Inch Size, 0.025 Inch Blade Thickness
- AMETEK LAMB 551342 551342000 Flange
- COTTERMAN 1505R2630A3E20B4C1P6 Rolling Ladder Unassembled Handrail Platform 50 Inch Height
- HAMILTON R-WHS-6SZ Stainless Steel Workhorse Rigid Caster, 6 X 2 Inch Size, 3/4 Inch Delrin Bearing
Explore More
- KEYSHAFT
- Electric Polishers And Buffers
- Trimmer Accessories
- Hydraulic Pipe Bender
- Chisels
- Microbiology and Staining Supplies
- CONDOR Deerskin Leather Gold Driver Gloves
- ANSELL 37-676 Alphatec Solvex Comfortable Chemical Resistant Gloves
- DESTACO 330-M Series Pull Action Latch Clamps
- ACME ELECTRIC WI750 Series Medium Voltage Transformers, 3 Phase, 60Hz, 2.5kV & 5kV Class
- KEO Countersink Sets, Carbide
- LINCOLN ELECTRIC TIG Welders
- KINEDYNE Cargo Bar
- LAMP Recessed Pull Handle
- KERN AND SOHN Interface Cables
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 18661_24_0 Stainless Steel Flat Bar, 410, 0.25 Inch Thick, 1 1/4 Inch X 24 Inch Size, Tempered
€278.15 /unit




