GRAINGER 18596_36_0 W1 Tool Steel Rod, 36 Inch Overall Length, 1.390625 Inch Outside Dia Decimal Equivalent
Get it by Thursday, May 21
€ 24,99 Flat Shipping + VAT € 24,99 flat shipping is applicable on orders with an aggregate weight less than 10kg. Orders exceeding 10kg will be charged default shipping rates.
5.00% off
€294.70 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rod |
| Brinell Hardness | Brinell 180 |
| Grade | Grade W1 |
| Heat Treatable | Yes |
| Heat Treatment | Water Hardened |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Length Tolerance | Not Rated |
| Machinability | Not Rated |
| Material | Tool Steel |
| Material Grade | W1 |
| Mechanical Finish | Precision Ground |
| Outside Dia. Tolerance | -0.001" to +0.001" |
| Outside Diameter Decimal Equivalent | 1 25/64" |
| Outside Diameter Fractional Size | 1 25/64" |
| Overall Length | 36" |
| Rockwell Hardness | Rockwell C56, Rockwell C575 |
| Shape | Rod |
| Standards | Astm A686, Sae J437 |
| Tensile Strength | 86000 psi |
| Tolerance Rating | Standard |
| Yield Strength | 48000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 7.22 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Overall Length | Brinell Hardness | Tolerance Rating | Mechanical Finish | Heat Treatment | Tensile Strength | Yield Strength | Rockwell Hardness | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| DCFD2R.375-12 | 12" | Brinell 217 to 255 | Oversized | Mill | Air Hardened | Not Rated | 50000 psi | Rockwell C60 To C62 | €22.84 | |
| DCFD2R.5-12 | 12" | Brinell 217 to 255 | Oversized | Mill | Air Hardened | Not Rated | 50000 psi | Rockwell C60 To C62 | €26.01 | |
| DCFD2R.625-12 | 12" | Brinell 217 to 255 | Oversized | Mill | Air Hardened | Not Rated | 50000 psi | Rockwell C60 To C62 | €40.56 | |
| DCFD2R.875-12 | 12" | Brinell 217 to 255 | Oversized | Mill | Air Hardened | Not Rated | 50000 psi | Rockwell C60 To C62 | €62.28 | |
| DCFD2R1-12 | 12" | Brinell 217 to 255 | Oversized | Mill | Air Hardened | Not Rated | 50000 psi | Rockwell C60 To C62 | €57.78 | |
| DCFD2R1.125-12 | 12" | Brinell 217 to 255 | Oversized | Mill | Air Hardened | Not Rated | 50000 psi | Rockwell C60 To C62 | €75.00 | |
| DCFD2R1.25-12 | 12" | Brinell 217 to 255 | Oversized | Mill | Air Hardened | Not Rated | 50000 psi | Rockwell C60 To C62 | €89.11 |
Explore Products
- EATON 55-2195 Clamp
- MAIN FILTER INC. MF0411073 167400SH3SLS000P Interchange Spin-On Filter, Glass, 3 Micron Rating, Buna Seal, 7.88 Inch Height
- PARKER 8-8 SE-S Street Elbow Carbon Steel 1/2 Inch Mnpt
- GROVE GEAR EL8420519.27 Output Worm Gear Reducer
- BOSTON GEAR H2020R Helical Gear, 45 Helix, 20 Diametral Pitch, 14.5 Deg. Pressure Angle, 20 Teeth, Right Hand
- GEARWRENCH 86219 19 mm 120XP Flex Head Ratcheting Combination Wrench
- ACORN 1950-1-CSS Lavatory Sink With Faucet Silver
- SMC VALVES NCDGDN20-0200 Round Body Cylinder, 20 mm Size, Double Acting Auto Switcher
Explore More
- KEYSHAFT
- Router Bits
- Walk Ramps
- Encapsulated Chemical Suits
- Collar Bearings
- Trailer Hitches and Step Bumper Hitches
- PS DOORS EdgeHalt Posi Stop Ladder Safety Gates
- MECHANIX Hook And Loop General Utility Mechanics Gloves
- NORTH BY HONEYWELL Northflex Light Task General Purpose Gloves
- RINGERS GLOVES R-266 Insulated Impact Gloves
- LOUISVILLE FE0600 Series Fiberglass Extension Ladders
- APPROVED VENDOR Adapter, CTS
- RACO Mud Rings
- BURNDY FL Type FINGRIP Flag-Style Quick Disconnects
- JAMCO 2 Shelf Reinforced Mobile Tables, 4800 lb Capacity
- BLICKLE VSTH Series Extrathane PU Wheels
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 18596_36_0 W1 Tool Steel Rod, 36 Inch Overall Length, 1.390625 Inch Outside Dia Decimal Equivalent
€310.22 /unit

