FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Rod |
| Brinell Hardness | Brinell 230 |
| Grade | Grade M2 |
| Heat Treatable | Yes |
| Heat Treatment | Air, Oil Hardened |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Length Tolerance | Not Rated |
| Machinability | Not Rated |
| Material | Tool Steel |
| Material Grade | M2 |
| Mechanical Finish | Precision Ground |
| Outside Dia. Tolerance | -0.0003" to +0.0003" |
| Outside Diameter Decimal Equivalent | 5/64" |
| Outside Diameter Fractional Size | 5/64" |
| Overall Length | 36" |
| Rockwell Hardness | Rockwell B99 |
| Shape | Rod |
| Standards | Astm A600, Sae J438 |
| Tensile Strength | 110000 psi |
| Tolerance Rating | Standard |
| Yield Strength | Not Rated |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.25 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Overall Length | Brinell Hardness | Tolerance Rating | Mechanical Finish | Heat Treatment | Tensile Strength | Yield Strength | Rockwell Hardness | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| DCFD2R.375-12 | 12" | Brinell 217 to 255 | Oversized | Mill | Air Hardened | Not Rated | 50000 psi | Rockwell C60 To C62 | €22.84 | |
| DCFD2R.5-12 | 12" | Brinell 217 to 255 | Oversized | Mill | Air Hardened | Not Rated | 50000 psi | Rockwell C60 To C62 | €26.01 | |
| DCFD2R.625-12 | 12" | Brinell 217 to 255 | Oversized | Mill | Air Hardened | Not Rated | 50000 psi | Rockwell C60 To C62 | €40.56 | |
| DCFD2R.875-12 | 12" | Brinell 217 to 255 | Oversized | Mill | Air Hardened | Not Rated | 50000 psi | Rockwell C60 To C62 | €62.28 | |
| DCFD2R1-12 | 12" | Brinell 217 to 255 | Oversized | Mill | Air Hardened | Not Rated | 50000 psi | Rockwell C60 To C62 | €57.78 | |
| DCFD2R1.125-12 | 12" | Brinell 217 to 255 | Oversized | Mill | Air Hardened | Not Rated | 50000 psi | Rockwell C60 To C62 | €75.00 | |
| DCFD2R1.25-12 | 12" | Brinell 217 to 255 | Oversized | Mill | Air Hardened | Not Rated | 50000 psi | Rockwell C60 To C62 | €89.11 |
Explore Products
- PROCON 1P2E140F11XX Repair Kit
- CASH VALVE GT11316743 Piston, 1-1/4 Size
- COMPX NATIONAL TP-100-G Transmitter Pad - Standard Version
- COXREELS 5101-50 Nitrile Hose, 3/8 Inch Inside Dia.x50 Ft
- RIDGID 62022 Gear, 1St Intermediate With Brg
- KUNKLE 919BEFB01BME Safety Relief Valve, Male X Female NPT, E Orifice, 1 1/4 Inch Inlet Size
- ACCUTEMP ALGM Etched Gallon Markings
Explore More
- KEYSHAFT
- Bathroom Faucets
- Round Belt Connectors
- Carbon Filters
- Self Locking Inserts
- Food Mixers And Blenders
- MCR SAFETY NXG Work Gloves, 13 Gauge, White
- NEWSTRIPE Airless Striping Machines
- DESTACO 2007 Series Vertical Hold Down Clamps, Solid Bar
- DESTACO 2002 Series Vertical Hold Down Clamps, Solid Bar
- ANVIL 2858 Series Buttweld Lateral Anvilets, Extra Strong
- APOLLO VALVES Base Plates
- EATON Motor Control Arc Chambers
- MILWAUKEE VALVE Gear Kits for High Performace Butterflies
- MERIT BRASS 4220 304 Stainless Steel Seamless Nipples, Schedule 40
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 18554_36_0 M2 Tool Steel Rod, 36 Inch Overall Length, 0.078125 Inch Outside Dia Decimal Equivalent
€44.78 /unit

