FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Bar |
| Brinell Hardness | Brinell 352 |
| Fabrication | Cold Finished |
| Grade | Grade 15-5 |
| Hex Width | 1 1/4" |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Length | 12" |
| Length Tolerance | 0" to 0.125" |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | Grade 15-5 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Overall Length | 12" |
| Rockwell Hardness | Rockwell 99 |
| Shape | Hex Bar |
| Standards | Ams 5659 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Tensile Strength | 170000 psi |
| Yield Strength | 165000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 2.07 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Yield Strength | Shape | Tensile Strength | Grade | Rockwell Hardness | Brinell Hardness | Hex Width | Mechanical Finish | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2191_36_0 | 34800 psi | Hex Bar | 79800 psi | - | Rockwell 80 | Brinell 149 | 2" | Unpolished | €615.43 | |
| 21983_12_0 | 31200 psi | Hex Bar | 73200 psi | - | Rockwell 70 | Brinell 123 | 11/16" | Unpolished | €49.17 | |
| 21983_24_0 | 31200 psi | Hex Bar | 73200 psi | - | Rockwell 70 | Brinell 123 | 11/16" | Unpolished | €85.28 | |
| 21983_36_0 | 31200 psi | Hex Bar | 73200 psi | - | Rockwell 70 | Brinell 123 | 11/16" | Unpolished | €132.85 | |
| 21983_72_0 | 31200 psi | Hex Bar | 73200 psi | - | Rockwell 70 | Brinell 123 | 11/16" | Unpolished | €208.98 | |
| 21983_6_0 | 31200 psi | Hex Bar | 73200 psi | - | Rockwell 70 | Brinell 123 | 11/16" | Unpolished | €28.27 | |
| 20962_12_0 | 31200 psi | Hex Bar | 73200 psi | - | Rockwell 70 | Brinell 123 | 13/16" | Unpolished | €33.87 |
Explore Products
- SK PROFESSIONAL TOOLS 40822 Socket 1/2 Inch Drive 11/16 Inch 12 Point Deep
- TB WOODS V001-H090 Brake And Clutch Accesory, Code 9, Size 11
- NOTRAX 592S0050OB Indoor/Outdoor Matting, Orange Border, 50 cm x 50 cm Size
- MICRO 100 SBM-500-4 Undercutting End Mill, 0.9 Inch Neck Length, 0.5 Inch Cutter Dia., 0.4 Inch Length of Cut
- GLOBE COMMERCIAL PRODUCTS SS-530-L Crimp Hose Ferrule, 304 Stainless Steel, 0.438 Inch Fitting End Inside Dia
- APPROVED VENDOR 3CVA5 Backup Ring 0.118w 8.518 Inner Diameter
- VESTIL SSEAL-12 Steel Strapping Seals, 1/2 Inch, Silver
- MACROMATIC TH40261-FJ Time Delay Relay, On Delay, SPDT, 240V AC, Fixed 5 sec., Control Voltage
Explore More
- KEYSHAFT
- Rotary Encoders
- Wire Rope Swage Eye Fittings
- Gas Connector Fitting
- Leather Palm Gloves
- Soldering Kits
- ANSELL 80-813 Activarmr Flame Resistant Gloves
- CONDOR Standard Work Gloves
- RUD CHAIN VCGH-G Bolt On Excavator Hooks
- GLOBE SCIENTIFIC Wash Bottle, Wide Mouth, PP
- PASS AND SEYMOUR Toggle Switch Seven Gang Smooth Openings
- BROWNING 8V Series Gripbelt Sheaves With Split Taper Bushings, 6 Grooves
- REGAL Metric Bottom Hand Taps, HSS, Alcrona
- THERMO FISHER SCIENTIFIC Calibration Solutions
- MERSEN FERRAZ Protistor Fuses, Sizes 602, aR, 4200VDC
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 18493_12_0 Hex Bar, 1 1/4 Inch Hex Width, 12 Inch Overall Length, Stainless Steel
€317.95 /unit

