FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Rod |
| Brinell Hardness | Brinell 422 |
| Fabrication | Cold Finished |
| Grade | Grade 410 |
| Heat Treatable | Yes |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Length | 36" |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | Grade 410 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Outside Dia. | 1 1/8" |
| Overall Length | 36" |
| Rockwell Hardness | Rockwell 84 |
| Shape | Rod |
| Standards | Ams Qq-S-763 |
| Tensile Strength | 221200 psi |
| Yield Strength | 177700 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 4.55 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Yield Strength | Tensile Strength | Grade | Heat Treatable | Fabrication | Rockwell Hardness | Brinell Hardness | Outside Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20603_12_0 | 205000 psi | 220000 psi | Grade 18-8 | Yes | Cold Finished | Rockwell 111 | Brinell 421 | 1 1/2" | €1,117.71 | |
| 20603_24_0 | 205000 psi | 220000 psi | Grade 18-8 | Yes | Cold Finished | Rockwell 111 | Brinell 421 | 1 1/2" | €986.22 | |
| 20603_36_0 | 205000 psi | 220000 psi | Grade 18-8 | Yes | Cold Finished | Rockwell 111 | Brinell 421 | 1 1/2" | €1,319.93 | |
| 20603_48_0 | 205000 psi | 220000 psi | Grade 18-8 | Yes | Cold Finished | Rockwell 111 | Brinell 421 | 1 1/2" | €1,700.56 | |
| 20603_72_0 | 205000 psi | 220000 psi | Grade 18-8 | Yes | Cold Finished | Rockwell 111 | Brinell 421 | 1 1/2" | €2,451.46 | |
| 20601_12_0 | 205000 psi | 220000 psi | Grade 18-8 | Yes | Cold Finished | Rockwell 111 | Brinell 421 | 1 1/4" | €952.01 | |
| 20601_24_0 | 205000 psi | 220000 psi | Grade 18-8 | Yes | Cold Finished | Rockwell 111 | Brinell 421 | 1 1/4" | €1,107.09 |
Explore Products
- VERMONT GAGE 361160520 Ring Plug Gage, Go, 15/16-20 UNEF, 3A, Steel
- PIP 303-MVGZ4P-LY/M Protective Clothing High Visibilty Vest, M, Hi-Vis Orange, Each
- NIBCO L06460Y 4607-3 Elbow, 90 Deg, Slip x FIPT, 1 x 1/2 Inch Size, PVC
- MASTERDRIVES 5/B150 Conventional Banded Belt
- HONEYWELL NXS1250C1005/U
- TITAN FASTENERS JDS04080B
- WATTS PART FL 5600 BYPASS SS 7300307 Bypass Valve For Water Softener 3/4 Inch Female National Pipe Thread, SS
- HOFFMAN EWMR24S 17894 Rack Angle, Fits 24 Inch Cabinet, 12 Rack Units, Black, Steel, Square
Explore More
- KEYSHAFT
- Plate Casters
- Air Operated Diaphragm Pumps
- Punch and Die Sets
- Protective Eyewear Accessories
- Window Washing Equipment Accessories
- PLAST-O-MATIC PRD Series Pressure Differential Regulators
- ADB HOIST RINGS MFG. Hoist Eye 360 Hoist Rings
- KRYTOX GPL 216 Series Extreme Pressure Grade Grease
- ABUS Lockout Padlock, Keyed Different
- UVEX BY HONEYWELL A700 Series Lightweight Wraparound Safety Glasses
- APPLETON ELECTRIC 250 Watt LED Light Fixture
- LIFTOMATIC Preventive Maintenance Kits
- GROVE GEAR NH Series, 815 Size, Ironman Narrow Housing Worm Gear Reducers
- RINGERS GLOVES Riggers Style Cut Resistant Gloves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 18478_36_0 Stainless Steel Rod 410, 1 1/8 Inch Outside Dia, 36 Inch Overall Length
€269.39 /unit

