FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Rod |
| Brinell Hardness | Brinell 150 |
| Fabrication | Cold Finished |
| Grade | Grade 321 |
| Heat Treatable | No |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Length | 4 ft. |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | Grade 321 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Outside Dia. | 7/8" |
| Overall Length | 4 ft. |
| Rockwell Hardness | Rockwell 80 |
| Shape | Rod |
| Standards | Ams Qq-S-763 |
| Tensile Strength | 84800 psi |
| Yield Strength | 34800 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 3.76 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Yield Strength | Tensile Strength | Grade | Heat Treatable | Fabrication | Rockwell Hardness | Brinell Hardness | Outside Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20603_12_0 | 205000 psi | 220000 psi | Grade 18-8 | Yes | Cold Finished | Rockwell 111 | Brinell 421 | 1 1/2" | €1,117.71 | |
| 20603_24_0 | 205000 psi | 220000 psi | Grade 18-8 | Yes | Cold Finished | Rockwell 111 | Brinell 421 | 1 1/2" | €986.22 | |
| 20603_36_0 | 205000 psi | 220000 psi | Grade 18-8 | Yes | Cold Finished | Rockwell 111 | Brinell 421 | 1 1/2" | €1,319.93 | |
| 20603_48_0 | 205000 psi | 220000 psi | Grade 18-8 | Yes | Cold Finished | Rockwell 111 | Brinell 421 | 1 1/2" | €1,700.56 | |
| 20603_72_0 | 205000 psi | 220000 psi | Grade 18-8 | Yes | Cold Finished | Rockwell 111 | Brinell 421 | 1 1/2" | €2,451.46 | |
| 20601_12_0 | 205000 psi | 220000 psi | Grade 18-8 | Yes | Cold Finished | Rockwell 111 | Brinell 421 | 1 1/4" | €952.01 | |
| 20601_24_0 | 205000 psi | 220000 psi | Grade 18-8 | Yes | Cold Finished | Rockwell 111 | Brinell 421 | 1 1/4" | €1,107.09 |
Explore Products
- OMRON MKS2PIDC48 Relay 8Pin DPDT 10A 48VDC
- BALLYMORE PIP-11-P Rolling Ladder, Steel, 110 Inch Height
- OSG 1400120201 Thread Forming Tap, #10-32 Thread Size, 1/2 Inch Thread Lg, Black Oxide, H2, Semi-Bottoming
- BOSTON GEAR 5M120150 Timing Belt
- PARKER 07E43A18AC
- TSUBAKI 40SA1CL Attachment Link, For Std Roller Chains, SA-1, 40, Single Strand, 1/2 in Pitch, Steel
- BOSTON GEAR 51602
- APPLETON ELECTRIC NPBLG1 Push Button Guard, Replacement
Explore More
- KEYSHAFT
- Conduit and Outlet Bodies
- Conventional Spray Guns
- Disposal Cans
- Power Supply Cord
- Compartmented Drawer Cabinets
- ADB HOIST RINGS MFG. Weldless Alloy Rings
- CONDOR Knit Gloves, Full Finger, Uncoated, Cotton, 7 Gauge, White
- CONDOR Thecla Anti-Scratch Safety Glasses
- TEMPCO Hi-Density Cartridge Immersion Heaters
- GLOBE SCIENTIFIC Globe Glass Filter Flasks
- JONARD Cable Strippers
- APPROVED VENDOR Portable Cord, SOOW Jacket Type
- FEBCO Master Series LF876V Double Check Detector Backflow Prevention Assemblies
- TE-CO Hand Retractable Spring Plungers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 18438_48_0 Stainless Steel Rod 321, 7/8 Inch Outside Dia, 4 Ft Overall Length
€188.20 /unit

