FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Bar Stock |
| Brinell Hardness | Brinell 73 |
| Fabrication | Extruded |
| Grade | Grade 6063 |
| Heat Treatable | Yes |
| Heat Treatment | Yes |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Length | 24" |
| Length Tolerance | +0.125" |
| Material | Aluminum |
| Material Grade | Grade 6063 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Overall Length | 24" |
| Overall Width | 3" |
| Shape | Sheet |
| Standards | Astm B221 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Temper | T52 |
| Tensile Strength | 35000 psi |
| Thickness | 1/8" |
| Width | 3" |
| Yield Strength | 31000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.4 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Brinell Hardness | Yield Strength | Tensile Strength | Thickness | Rockwell Hardness | Shape | Mechanical Finish | Temper | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 8025_2_24 | Brinell 23 | 4930 psi | 13000 psi | 0.032" | - | Sheet | Mill | H14 | €4.69 | |
| 20731_2_24 | Brinell 23 | 4930 psi | 13000 psi | 1/25" | - | Sheet | Mill | H14 | €5.15 | |
| 20732_2_24 | Brinell 23 | 4930 psi | 13000 psi | 0.05" | - | Sheet | Mill | H14 | €5.57 | |
| 8026_2_24 | Brinell 23 | 4930 psi | 13000 psi | 0.063" | - | Sheet | Mill | H14 | €9.11 | |
| 8025_4_24 | Brinell 23 | 4930 psi | 13000 psi | 0.032" | - | Sheet | Mill | H14 | €9.41 | |
| 20732_4_24 | Brinell 23 | 4930 psi | 13000 psi | 0.05" | - | Sheet | Mill | H14 | €11.13 | |
| 20733_4_24 | Brinell 23 | 4930 psi | 13000 psi | 0.09" | - | Sheet | Mill | H14 | €21.19 |
Explore Products
- BALDOR MOTOR EM3709T Three Phase Motor, 230/460V, 3600 RPM, 60 Hz, 7.5 hp, TEFC, 213T Frame
- RIDGID 26873 Wire, Jumper
- FABORY M04161.180.0060 Hex Head Cap Screw, M18x1.5 Thread Size, Steel, 60 mm Lg., 11.5 mm Head Ht., Fine
- DAYTON 7K340 Blower With Drive Package 208-230/460 Volts
- BUSSMANN F03A125V20AS Glass Fuse, Fast Blow, Size 6.3 x 32 mm, 20A, 125VAC
- OIL SAFE 350201
- GATES 1500-3M-09 Round Tooth Timing Belt, 3mm Pitch, 500 Teeth
- SPEARS VALVES 3763-693 Saddle, Socket, Schedule 40, N.P.R., 14 x 3 Size, PVC
Explore More
- KEYSHAFT
- Welding Hose
- Masonry Trowels and Tuck Pointers
- Rotary Tool Accessories
- Flashlight Replacement Bulbs
- Spray Shields
- CONDOR Ergonomic Knee Supports
- VIEGA PROPRESS Union Zero Lead Bronze Press x Press
- RUD CHAIN Locknuts
- GLOBE SCIENTIFIC Labeling Tapes, 1 Inch x 60 Yard per Roll
- MAGLINER Twin Handle Platform Truck
- REGAL Holders, Bright
- UNIWELD 6290VVC Series Cutting Tips
- POWER FIRST Surge-Protection Power Distribution Units
- SOLBERG SM SpinMeister Series Pre-Cleaner for Air Intake Filters
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 18080_24_0 Flat Bar Stock, 6063, 3 Inch x 24 Inch Nominal Size, 0.125 Inch Thick, T52, Extruded
€20.20 /unit

