GRAINGER 17R1.75-12 Carbon Steel Rod, 1 3/4 Inch Outside Dia, 12 Inch Overall Length
Item: CP8UNEModel: 17R1.75-12Cross Ref: 61PY91
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Includes Material Certificate Yes
Length 12"
Length Tolerance -1" to +1"
Machinability 91%
Mechanical Finish Mill
Outside Dia. 1 3/4"
Outside Dia. Tolerance -0.003" to 0"
Outside Diameter Tolerance 0" to 0.003"
Overall Length 12"
Rockwell Hardness Not Rated
Shape Rod
Standards Astm A107, Astm A108, Astm A29
System Of Measurement Imperial
Tensile Strength 69000 psi
Tolerance Rating Standard
Yield Strength 58000 psi