GRAINGER 17R1.25-36 Carbon Steel Rod, 1 1/4 Inch Outside Dia, 36 Inch Overall Length
Item: CP8UMZModel: 17R1.25-36Cross Ref: 61PY83
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Rod
Brinell Hardness Brinell 75
Fabrication Cold Finished
Finish Mill
Grade Grade 1117
Heat Treatable Yes
Heat Treatment No Heat Treatment
Includes Material Certificate Yes
Length 36"
Length Tolerance -3" to +3"
Machinability 91%
Material Carbon Steel
Material Grade Grade 1117
Mechanical Finish Mill
Outside Dia. 1 1/4"
Outside Dia. Tolerance -0.002" to 0"
Outside Diameter Tolerance 0" to 0.002"
Overall Length 36"
Shape Rod
Standards Astm A107, Astm A108, Astm A29
System Of Measurement Imperial
Tensile Strength 69000 psi
Tolerance Rating Standard
Yield Strength 58000 psi