GRAINGER 17R.562-36 Carbon Steel Rod, 9/16 Inch Outside Dia, 36 Inch Overall Length
Item: CP8UPVModel: 17R.562-36Cross Ref: 61PY65
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Includes Material Certificate Yes
Length 36"
Length Tolerance -3" to +3"
Machinability 91%
Mechanical Finish Mill
Outside Dia. Tolerance -0.002" to 0"
Outside Diameter 9/16"
Outside Diameter Tolerance 0" to 0.002"
Overall Length 36"
Rockwell Hardness Not Rated
Shape Rod
Standards Astm A108
System Of Measurement Imperial
Tensile Strength 69000 psi
Tolerance Rating Standard
Yield Strength 58000 psi