FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Rod |
| Brinell Hardness | Brinell 150 |
| Fabrication | Cold Finished |
| Grade | Grade 321 |
| Heat Treatable | No |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Length | 6 ft. |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | Grade 321 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Outside Dia. | 5/8" |
| Overall Length | 6 ft. |
| Rockwell Hardness | Rockwell 80 |
| Shape | Rod |
| Standards | Ams Qq-S-763 |
| Tensile Strength | 84800 psi |
| Yield Strength | 34800 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 2.84 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Yield Strength | Tensile Strength | Grade | Heat Treatable | Fabrication | Rockwell Hardness | Brinell Hardness | Outside Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20603_12_0 | 205000 psi | 220000 psi | Grade 18-8 | Yes | Cold Finished | Rockwell 111 | Brinell 421 | 1 1/2" | €1,117.71 | |
| 20603_24_0 | 205000 psi | 220000 psi | Grade 18-8 | Yes | Cold Finished | Rockwell 111 | Brinell 421 | 1 1/2" | €986.22 | |
| 20603_36_0 | 205000 psi | 220000 psi | Grade 18-8 | Yes | Cold Finished | Rockwell 111 | Brinell 421 | 1 1/2" | €1,319.93 | |
| 20603_48_0 | 205000 psi | 220000 psi | Grade 18-8 | Yes | Cold Finished | Rockwell 111 | Brinell 421 | 1 1/2" | €1,700.56 | |
| 20603_72_0 | 205000 psi | 220000 psi | Grade 18-8 | Yes | Cold Finished | Rockwell 111 | Brinell 421 | 1 1/2" | €2,451.46 | |
| 20601_12_0 | 205000 psi | 220000 psi | Grade 18-8 | Yes | Cold Finished | Rockwell 111 | Brinell 421 | 1 1/4" | €952.01 | |
| 20601_24_0 | 205000 psi | 220000 psi | Grade 18-8 | Yes | Cold Finished | Rockwell 111 | Brinell 421 | 1 1/4" | €1,107.09 |
Explore Products
- CHECKERS CH4121-8 Wheel Chock, 8 Inch x 5 Inch x 8 Inch Chock Size, Rubber, 1 Chock, Black
- BALDOR MOTOR ECP84406T-5 Servere Duty Motor, 575V, 1800 RPM, 60 Hz, 150 HP, 3 Phase, TEFC
- LAB SAFETY SUPPLY 49H028 Carboy Heavy-duty Polypropylene 2.64 Gallon
- SAFETYPOSTER SW2017-SAFEKIT Safe System Kit, Gentle Exercise, Your Best Protection Against Back Injury, English
- GATES 6664BR BladeRunner Belt
- GATES TR28480 Truck And Bus V Belt
- SUPCO T2033 Ring, Insulated
Explore More
- KEYSHAFT
- Brushless ECM Motors
- Fuse Pullers
- Medical Carts
- Cabinet Knobs
- Manhole Cover Accessories
- REVCOR Replacement Propellers
- DESTACO 5905, 5910, 5915 Series Heavy Duty Vertical Hold Down Clamps
- ACME ELECTRIC WI002 Series Medium Voltage Transformers, 3 Phase, 60Hz, 2.5kV & 5kV Class
- HARVEL CLEAR PVC Elbows, 45 Degrees
- INTERMATIC Photocontrol, Stem Mounting
- CRUSHPROOF Tailpipe Adaptor, Rubber
- APPLETON ELECTRIC 175 Watt Metal Halide Light Fixture
- STARRETT 741 Data Multiplexer Gage Interface
- MERIT BRASS 6224 316 Stainless Steel Seamless Nipples, Schedule 40
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 17902_72_0 Stainless Steel Rod 321, 5/8 Inch Outside Dia, 6 Ft Overall Length
€196.94 /unit

