GRAINGER 17823_72_0 Aluminum Rod 6061, 2 1/8 Inch Outside Dia, 6 Ft Overall Length
Get it by Friday, May 22
5.00% off
€329.64 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rod |
| Brinell Hardness | Brinell 95 |
| Dia. Tolerance | -0.006" to +0.006" |
| Fabrication | Extruded |
| Finish | Mill |
| Heat Treatable | Yes |
| Heat Treatment | Tempered |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Length | 6 ft. |
| Length Tolerance | 0" to +0.125" |
| Material | Aluminum |
| Material Grade | Grade 6061 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Outside Dia. | 2 1/8" |
| Overall Length | 6 ft. |
| Rockwell Hardness | Rockwell 60 |
| Shape | Rod |
| Standards | Ams Qqa200/8 |
| Temper | T6511 |
| Tensile Strength | 45000 psi |
| Typical Tensile Strength (psi) | 45000 psi |
| Typical Yield Strength (psi) | 40000 psi |
| Yield Strength | 40000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 11.72 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Fabrication | Temper | Brinell Hardness | Outside Dia. | Heat Treatment | Grade | Length Tolerance | Yield Strength | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 9623_12_0 | Cold Finished | T3 | Brinell 95 | 1 1/2" | Tempered | Grade 2011 | 0" to +0.125" | 43000 psi | €39.21 | |
| 9623_24_0 | Cold Finished | T3 | Brinell 95 | 1 1/2" | Tempered | Grade 2011 | 0" to +0.125" | 43000 psi | €70.70 | |
| 9623_72_0 | Cold Finished | T3 | 95 | 1 1/2" | - | Grade 2011 | 0" to +0.125" | 43000 psi | €320.72 | |
| 9623_6_0 | Cold Finished | T3 | Brinell 95 | 1 1/2" | Tempered | Grade 2011 | 0" to +0.125" | 43000 psi | €24.66 | |
| 9622_12_0 | Cold Finished | T3 | Brinell 95 | 1 1/4" | Tempered | Grade 2011 | 0" to +0.125" | 43000 psi | €28.27 | |
| 9622_24_0 | Cold Finished | T3 | 95 | 1 1/4" | - | Grade 2011 | 0" to +0.125" | 43000 psi | €52.88 | |
| 9622_36_0 | Cold Finished | T3 | 95 | 1 1/4" | - | Grade 2011 | 0" to +0.125" | 43000 psi | €76.76 |
Explore Products
- POWERS LFLM490-5 1/2 6550004 Tempering Valve, 1/2 Inch Nominal Size
- SEALMASTER CRFTC-PN12 711126 Flange-Mount Ball Bearing Unit, 3/4 Inch Bore
- BEST 340LH WARDROBE PIVOT 26D STL Pivot Hinge Steel 180 Degree
- EATON ES4T3R1RF3B Elevator Control Switch, Red Pilot Light, No Neutral Lug, 200A, 240 V
- GATES 9013-2025 Tri-Power V-Belt
- MAIN FILTER INC. MF0614739 P566672 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron Rating, Viton Seal, 6.81 Inch Height
- GRAINGER BULK-PS-ACB-1818 Acetal Plastic, 0.375 Inch Thick
Explore More
- KEYSHAFT
- Dissolved Oxygen Meters
- Double End Threaded Studs
- Floor, Table And Jobsite Fans
- Automatic and Magnetic Door Holders
- Basket Trucks
- AKRO-MILS 35300 Nest And Stack Totes
- TURTLESKIN SBL-DG2 Plus Cut Resistant Sleeves
- JOHN GUEST Stem Adapters, NPTF Thread, Polypropylene Black
- KEO T-Slot Milling Cutters
- LAMP ESR-3813 Series Full Extension Drawer Slides
- SPEEDAIRE Quick Connect Hose Couplings, Industrial
- BANJO FITTINGS Hydraulic Adapter Assembly
- SMC VALVES Itv2000 Series Regulator
- BROWNING Double Strand Roller Chains
- REGAL Triple Crown Series End Mills, 4 Flutes, CC, Bright
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 17823_72_0 Aluminum Rod 6061, 2 1/8 Inch Outside Dia, 6 Ft Overall Length
€346.99 /unit

