GRAINGER 17742_6_0 Stainless Steel Flat Bar, 303, 2 Inch Thick, 4 Inch X 6 Inch Size, Hot Rolled, Unpolished
Get it by Thursday, May 21
5.00% off
€253.24 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Bar |
| Brinell Hardness | Brinell 160 |
| Fabrication | Hot Rolled |
| Heat Treatable | No |
| Heat Treatment | Annealed |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Length | 6" |
| Length Tolerance | 0" to +0.125" |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | Grade 303 |
| Mechanical Finish | Unpolished |
| Overall Length | 6" |
| Overall Width | 4" |
| Rockwell Hardness | Rockwell 83 |
| Shape | Rectangular Bar |
| Standards | Ams 5640, Astm A582 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Tensile Strength | 89900 psi |
| Thickness | 2" |
| Thickness Tolerance | -0.003" to +0.003" |
| Width | 4" |
| Width Tolerance | -0.005" to +0.005" |
| Yield Strength | 34800 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 12.23 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Yield Strength | Tensile Strength | Shape | Grade | Heat Treatable | Mechanical Finish | Brinell Hardness | Length Tolerance | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
2EXP8 | 160000 psi | 185000 psi | Square | - | Yes | Mill | Brinell 326 | +0.125" | €79.59 | |
![]() |
20557_12_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €29.21 | |
![]() |
20557_36_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €84.83 | |
![]() |
20557_72_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €155.44 | |
![]() |
20557_6_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €28.27 | |
![]() |
20556_24_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €50.72 | |
![]() |
20556_36_0 | 170000 psi | 190000 psi | - | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €70.70 |
Explore Products
- MAIN FILTER INC. MF0006446 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron Rating, Seal, 9.68 Inch Height
- VOLKEL 82720 Machine Tap, ISO 529/C-R35HSS-G, UNC 7/16 x 14 Size
- STEARNS BRAKES 320206E0A001 Brake
- EATON C25DGD225BB Definite Purpose Contactor, Quick, 25A, 208-240 Vac, 50/60 Hz, 2-Pole, Non-Reversing
- GRAINGER M07150.050.0012 Socket Head Cap Screw, M5x0.8 Thread Size, Button, 12mm Lg., 2.75mm Head Ht., Blk Oxide, Steel
- USA SEALING BULK-FG-1304 Neoprene Flange Gasket, 2-1/8 Inch Outside Diameter, Black
- EATON DR1-4708-03 Line Reactor, 480 VAC, 708A, 0.035 Mh, 11-1/2 Inch Height X 14.4 Inch Width
- SMC VALVES SS3YJ5-41-08-N7T Manifold Assembly
Explore More
- KEYSHAFT
- Funnels
- File Cleaners
- Axial Fan Accessories
- Sealers
- Roof Top Mounting Rails
- LOC-LINE Bspt Connector
- DESTACO 6004 Series Straight Line Action Clamps
- JOHN GUEST Swivel Male Elbows, NPTF Thread, Acetal Gray
- TIVAR UHMW Sheet Stocks, Black
- ANVIL ASDAKCLAMP Series Dakota Rigid IPS Smart Clamps
- SPEEDAIRE Double Acting Compact Air Cylinder, Basic Mount, 1-1/16" Bore Diameter
- BURNDY Aluminium Compression Terminals, 2 Hole
- SPEARS VALVES CPVC Magnetic Drain Plugs
- TOUGH GUY Floor Machine Pads
- UNISTRUT P4000 Series Channels, 20 Feet
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 17742_6_0 Stainless Steel Flat Bar, 303, 2 Inch Thick, 4 Inch X 6 Inch Size, Hot Rolled, Unpolished
€266.57 /unit




