GRAINGER 17630_24_48 Aluminum Plate, 4 Ft Overall Length, Heat Treatable
Get it by Friday, May 22
5.00% off
€2,819.56 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Aluminum Plate |
| Brinell Hardness | Brinell 150 |
| Grade | Grade 7075 |
| Heat Treatable | Yes |
| Heat Treatment | No Heat Treatment |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Length | 4 ft. |
| Length Tolerance | 0" to +0.125" |
| Material | Aluminum |
| Material Grade | Grade 7075 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Overall Length | 4 ft. |
| Overall Width | 24" |
| Rockwell Hardness | Rockwell 87 |
| Shape | Plate |
| Shape Type | Plate |
| Standards | Astm B209 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Temper | T7351 |
| Tensile Strength | 83000 psi |
| Thickness | 1 1/2" |
| Width | 24" |
| Yield Strength | 73000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 79.34 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Brinell Hardness | Tensile Strength | Yield Strength | Thickness | Rockwell Hardness | Mechanical Finish | Length Tolerance | Includes Material Certificate | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 13483_12_12 | 140 | 76000 psi | 68000 psi | 1" | Rockwell 84 | Mill | 0" to +0.125" | - | €301.17 | |
| 13481_12_12 | 140 | 76000 psi | 68000 psi | 1 1/2" | Rockwell 84 | Mill | 0" to +0.125" | - | €456.00 | |
| 17622_12_12 | 140 | 76000 psi | 68000 psi | 2 1/4" | Rockwell 84 | Mill | 0" to +0.125" | Yes | €577.98 | |
| 23755_12_12 | 140 | 76000 psi | 68000 psi | 1 3/4" | Rockwell 84 | Mill | 0" to +0.125" | Yes | €541.14 | |
| 13968_12_12 | 140 | 76000 psi | 68000 psi | 2" | Rockwell 84 | Mill | 0" to +0.125" | Yes | €570.89 | |
| 21203_12_12 | 140 | 76000 psi | 68000 psi | 2 3/4" | Rockwell 84 | Mill | 0" to +0.125" | Yes | €777.20 | |
| 13912_12_12 | 140 | 76000 psi | 68000 psi | 2 1/2" | Rockwell 84 | Mill | 0" to +0.125" | Yes | €699.15 |
Explore Products
- ANVIL 0338230055 8 X 8 Standard Grooved Both Ends Adapter Nipple
- JAMCO FM60YP Flammable Safety Cabinet 60 Gallon Yellow
- WERA TOOLS 05118185001 Screwholding Screwdriver Torx (r) T9
- WESCO 150692 R2 Polyolefin Center Moldon Rubber Wheel, 375 lbs Capacity, 8 Inch Dia
- CEMENTEX USA R3-4-CG Robertson Screwdriver, #3 x 4 Inch Size
- NIBCO NLK662E GD-4865-4N/8N Butterfly Valve, Grooved, 2 1/2 Inch Size, UL Listed, Ductile Iron
- CONDOR 4TJY2 Knit Gloves, L, Glove Hand Protection, Uncoated, 500 Deg. F Max Temp, Cotton, Beige, 1 PR
Explore More
- KEYSHAFT
- Power Hacksaw Blades
- Landscape Edging
- Drum Barrel Pump Accessories
- Adjustable Pipe Supports
- Air Operated Centrifugal
- DESTACO 207 Series Vertical Hold Down Clamps, Straight Base, Solid Bar
- JOHN GUEST Union Tees, Acetal Gray
- ANVIL C210 Series Loop Clutches
- ANVIL Fixed Width Duct Supports
- EATON ECN06 Class Non-Combination Reversing Starters
- ULLMAN DEVICES Pick and Hook Sets
- WEG Contactors
- SAFE T SEAL Inflatable Blocking Plugs
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 17630_24_48 Aluminum Plate, 4 Ft Overall Length, Heat Treatable
€2,967.96 /unit

