GRAINGER 15941_72_0 Aluminum Rod 2024, 1 3/4 Inch Outside Dia, 6 Ft Overall Length
Get it by Thursday, May 21
€ 24,99 Flat Shipping + VAT € 24,99 flat shipping is applicable on orders with an aggregate weight less than 10kg. Orders exceeding 10kg will be charged default shipping rates.
5.00% off
€500.92 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rod |
| Brinell Hardness | Brinell 47 |
| Dia. Tolerance | -0.004" to +0.004" |
| Fabrication | Cold Finished |
| Finish | Mill |
| Grade | Grade 2024 |
| Heat Treatable | Yes |
| Heat Treatment | Tempered |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Length | 6 ft. |
| Length Tolerance | 0" to +0.125" |
| Material | Aluminum |
| Material Grade | Grade 2024 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Outside Dia. | 1 3/4" |
| Overall Length | 6 ft. |
| Rockwell Hardness | Rockwell 75 |
| Shape | Rod |
| Standards | Astm B211 |
| Temper | T351 |
| Tensile Strength | 67000 psi |
| Typical Tensile Strength (psi) | 67000 psi |
| Typical Yield Strength (psi) | 47000 psi |
| Yield Strength | 47000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 7.88 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Fabrication | Temper | Brinell Hardness | Outside Dia. | Heat Treatment | Grade | Length Tolerance | Yield Strength | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 9623_12_0 | Cold Finished | T3 | Brinell 95 | 1 1/2" | Tempered | Grade 2011 | 0" to +0.125" | 43000 psi | €39.21 | |
| 9623_24_0 | Cold Finished | T3 | Brinell 95 | 1 1/2" | Tempered | Grade 2011 | 0" to +0.125" | 43000 psi | €70.70 | |
| 9623_72_0 | Cold Finished | T3 | 95 | 1 1/2" | - | Grade 2011 | 0" to +0.125" | 43000 psi | €320.72 | |
| 9623_6_0 | Cold Finished | T3 | Brinell 95 | 1 1/2" | Tempered | Grade 2011 | 0" to +0.125" | 43000 psi | €24.66 | |
| 9622_12_0 | Cold Finished | T3 | Brinell 95 | 1 1/4" | Tempered | Grade 2011 | 0" to +0.125" | 43000 psi | €28.27 | |
| 9622_24_0 | Cold Finished | T3 | 95 | 1 1/4" | - | Grade 2011 | 0" to +0.125" | 43000 psi | €52.88 | |
| 9622_36_0 | Cold Finished | T3 | 95 | 1 1/4" | - | Grade 2011 | 0" to +0.125" | 43000 psi | €76.76 |
Explore Products
- CHICAGO-LATROBE 44018 Jobber Length Drill Bit, 9/32 Inch Size, 2-15/16 Inch Flute Length
- JET TOOLS JT9-892508 Geared Head Lathe, Acu-Rite DRO, Taper Attachment
- VESTIL D-250-HD-ORG-C Steel Heavy Duty Self Dumping Hopper, 2-1/2 Cubic Yard, 6000 lb Capacity, Orange
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS WR74-1260GY Wire Shelving, Starter Unit, 4 Shelves, 12 x 60 x 74 Inch Size, Gray Epoxy Finish
- AIR HANDLER 6B615 HEPA Air Filter, 23 3/8 x 23 3/8 x 11 1/2 Inch Actual Filter Size, 138 cfm, Air Flow, 300 Fpm
- EATON C25FNF2751AA Definite Purpose Contactor, Quick, 75A, 120 Vdc, 1No, 2-Pole, 90A, Non-Reversing
- REGAL 014402AW Drill Bit, Heavy Duty, 135 Deg. Split Point, Y Dia., 0.4040 Equivalent, Cobalt, Bronze
- CONEX BANNINGER Y8243G01504000 Oyster Converter, 15mm x 1/2 Inch Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Automotive Loading Ramps
- Belt Sanders
- Rotary Brushes and Pad Drivers
- Connector Nuts
- Paint Crayons
- LOC-LINE Double Socket
- HELICOIL Spiral Flute Taps, Bottoming, UNF, 2B
- ANSELL 58-430 Alphatec Chemical Resistant Gloves
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND TU 250 Gas Springs
- TOUGH GUY Trash Can
- AMERICAN TORCH TIP Plasma Cutter Tip
- COOPER B-LINE Cable Runway Pans
- MARTIN SPROCKET 3/8 Inch Drive 6 Point Deep Impact Sockets
- JACOBS CHUCK Bridgeport Taper To Jacobs Taper Arbors
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 15941_72_0 Aluminum Rod 2024, 1 3/4 Inch Outside Dia, 6 Ft Overall Length
€527.28 /unit

