FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Rod |
| Brinell Hardness | Brinell 197 |
| Fabrication | Cold Finished |
| Finish | Mill |
| Grade | Grade 4140 |
| Heat Treatable | Yes |
| Heat Treatment | Annealed |
| Length | 4 ft. |
| Length Tolerance | -0.004" to +0.004" |
| Machinability | Not Rated |
| Material | Alloy Steel |
| Material Grade | Grade 4140 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Outside Dia. | 0.688" |
| Outside Dia. Tolerance | -0.004" to +0.004" |
| Outside Diameter | 11/16" |
| Overall Length | 4 ft. |
| Rockwell Hardness | Rockwell B92 |
| Shape | Rod |
| Standards | Astm A108 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Tensile Strength | 95000 psi |
| Tolerance Rating | Standard |
| Yield Strength | 60000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 2.51 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Fabrication | Tolerance Rating | Yield Strength | Tensile Strength | Outside Dia. Tolerance | Brinell Hardness | Outside Dia. | Rockwell Hardness | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 7372_12_0 | Cold Finished | Standard | 63000 psi | 97000 psi | -0.004" to +0.004" | Brinell 197 | 1 1/2" | Rockwell B92 | €71.24 | |
| 7372_36_0 | Cold Finished | Standard | 63000 psi | 97000 psi | -0.004" to +0.004" | Brinell 197 | 1 1/2" | Rockwell B92 | €152.93 | |
| 7372_72_0 | Cold Finished | Standard | 63000 psi | 97000 psi | -0.004" to +0.004" | Brinell 197 | 1 1/2" | Rockwell B92 | €233.53 | |
| 7370_12_0 | Cold Finished | Standard | 63000 psi | 97000 psi | -0.004" to +0.004" | Brinell 197 | 1 1/4" | Rockwell B92 | €49.39 | |
| 7370_72_0 | Cold Finished | Standard | 63000 psi | 97000 psi | -0.004" to +0.004" | Brinell 197 | 1 1/4" | Rockwell B92 | €197.53 | |
| 7374_12_0 | Cold Finished | Standard | 63000 psi | 97000 psi | -0.005" to +0.005" | Brinell 197 | 1 3/4" | Rockwell B92 | €93.98 | |
| 7374_24_0 | Cold Finished | Standard | 63000 psi | 97000 psi | -0.005" to +0.005" | Brinell 197 | 1 3/4" | Rockwell B92 | €176.68 |
Explore Products
- ENPAC 48-626-GP2 Containment Berm Protector, 312 Inch Length
- EATON 10250T113-11 Pushbutton, 30.5 Mm, Heavy-Duty, Non-Illuminated, Green Actuator, 1No-1Nc, Chrome Bezel
- WALTER TOOLS A1544-6 5062110 Long Drill Bit, 6 mm Drill Bit Size, 3 37/64 Inch Flute Length, 6 mm Shank Dia
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND TU 250-100 Gas Spring, Heavy Duty Nitrogen, Carbon Steel, 5.93 Inch Size Compressed Length
- MOODY TOOL 49-8091 Phillips Blade, 0.055 Inch
- APOLLO VALVES 19KGGK137 Bronze Safety Relief Valve with Brass Trim, Teflon Seat, 137 Psig, 1-1/2 Inch Size, MNPT x FNPT
- MARTIN SPROCKET BK55 1 3/16 Sheave, 1.188 Inch Bore, 0.875 Inch Face Width, 5.250 Inch Outside Dia., Cast Iron
- MAIN FILTER INC. MF0578070 RVR10008E10V Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron, Viton Seal, 6.3 Inch Height
Explore More
- KEYSHAFT
- Specialty Vises and Components
- Hazardous Location Plugs and Receptacles
- Dye Penetrants and Inspection Kits
- Filter Pad Holding Frames
- Rotary Evaporators
- XTEND & CLIMB Platform Stepladder
- ADB HOIST RINGS MFG. Super Coil Hoist Rings
- COLDER PRODUCTS COMPANY APC Series Coupling Bodies, Acetal
- FERNCO 1056 Series Stock Couplings
- TEMPCO Compression Fittings
- APPROVED VENDOR Tilt Truck
- B & P MANUFACTURING Bulk Delivery Carts
- WOODHEAD 130150 Series Sleeve Plug And Pin
- VERMONT GAGE Standard Jobber Drill Blanks, Metric
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 15487_48_0 Alloy Steel Rod, 11/16 Inch Size Outside Dia, +/-0.004 In, 4 Ft Overall Length
€45.97 /unit
