FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Tube |
| Fabrication | Seamless |
| Grade | Grade 4130 |
| Heat Treatable | Yes |
| Heat Treatment | Yes |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Inside Dia. | 0.243" |
| Length | 4 ft. |
| Machinability | Not Rated |
| Material | Alloy Steel |
| Material Grade | Grade 4130 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Outside Dia. | 0.312" |
| Outside Dia. Tolerance | -0.002" to +0.005" |
| Outside Diameter | 5/16" |
| Overall Length | 4 ft. |
| Rockwell Hardness | Rockwell B82 |
| Shape | Round Tube |
| Standards | Ams 6350, Ams 6370, Ams S6758, Mil T6736 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Tensile Strength | Not Rated |
| Tolerance Rating | Undersized |
| Wall Thickness | 0.035" |
| Yield Strength | 63100 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.2 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Shape | Grade | Material | Fabrication | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 21421_12_0 | Round Tube | Grade 4130 | Alloy Steel | Seamless | €21.50 | |
| 15331_12_0 | Round Tube | Grade 4130 | Alloy Steel | Seamless | €14.22 | |
| 21358_12_0 | Round Tube | Grade 4130 | Alloy Steel | Seamless | €30.18 | |
| 15334_12_0 | Round Tube | Grade 4130 | Alloy Steel | Seamless | €31.65 | |
| 10751_12_0 | Round Tube | Grade 4130 | Alloy Steel | Seamless | €14.80 | |
| 15329_12_0 | Round Tube | Grade 4130 | Alloy Steel | Seamless | €33.23 | |
| 15336_12_0 | Round Tube | Grade 4130 | Alloy Steel | Seamless | €26.38 |
Explore Products
- BALDWIN FILTERS B7285 Oil Filter Length 3 In
- SK PROFESSIONAL TOOLS 45555 Socket Bit 3/8 Drive T55 Torx
- ADVANCE TABCO FS-2-1824-18L Fabricated Sink, 2-Cpt., 18 Inch L Drainboard, Size 18 X 24 X 14 Inch, 14 Ga 304 Ss
- TSUBAKI 50B26F-1-3/16
- VERMONT GAGE 141133800 Plug Gage, Class X, Go, Steel, 0.3380 Inch Size
- BROWNING 1174887 D80P13 Roller Chain Sprocket, Steel, Double Strand Type 13, 1/2 to 1-3/4 in Bore Dia, 4.657 in OD, 80 Chain Size, 13 Teeth, 4.179 in Pitch Dia
- KUNKLE 911ZDEM01ANE Safety Relief Valve, Tri-Clover Inlet X FNPT, D Orifice, 1 Inch Inlet Size
- WRIGHT TOOL 3320 Standard Socket, 3/8 Inch Drive, 8 Point, 5/8 Inch Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Syringe Filters
- Handles Frames and Braces
- Thumb Nuts
- Backup Rings
- Pedestal Fan Motors
- ANSELL 28-360 Activarmr Nitrile Coating Cut Resistant Gloves
- RUD CHAIN VRBK FIX/VRBK Load Rings For Welding For 90 Degree Corners
- RUD CHAIN WPPH-B Powerpoint Ring Connection Hoist Rings
- ANVIL AS200 Series Welded Channels
- RUD CHAIN PP-VIP PowerPoint Direct Chain Connections, Metric Fine Thread
- APPROVED VENDOR Ceiling 3-Cone Diffuser w/Collar
- BIL-JAX Portable Stage Packages
- HARRINGTON SNERP Series, Electric Chain Hoist, 15 ft. Lift
- REGAL Cobalt End Mills, Single End, HSS, CC, 6 Flutes, ALTiN
- STARRETT Five-Face Granite V-Blocks
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 15329_48_0 Alloy Steel Round Tube, 4 Ft Overall Length, 0.035 Inch Wall Thick
€126.27 /unit

