FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Rod |
| Brinell Hardness | Brinell 233 |
| Fabrication | Cold Finished |
| Grade | Grade 440C |
| Heat Treatable | Yes |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | 440C |
| Mechanical Finish | Mill |
| Outside Dia. | 1" |
| Overall Length | 24" |
| Rockwell Hardness | Rockwell 99 |
| Shape | Rod |
| Standards | Ams Qq-S-763 |
| Tensile Strength | 100000 psi |
| Yield Strength | 65000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 2.36 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Yield Strength | Tensile Strength | Grade | Heat Treatable | Fabrication | Rockwell Hardness | Brinell Hardness | Outside Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20603_12_0 | 205000 psi | 220000 psi | Grade 18-8 | Yes | Cold Finished | Rockwell 111 | Brinell 421 | 1 1/2" | €1,117.71 | |
| 20603_24_0 | 205000 psi | 220000 psi | Grade 18-8 | Yes | Cold Finished | Rockwell 111 | Brinell 421 | 1 1/2" | €986.22 | |
| 20603_36_0 | 205000 psi | 220000 psi | Grade 18-8 | Yes | Cold Finished | Rockwell 111 | Brinell 421 | 1 1/2" | €1,319.93 | |
| 20603_48_0 | 205000 psi | 220000 psi | Grade 18-8 | Yes | Cold Finished | Rockwell 111 | Brinell 421 | 1 1/2" | €1,700.56 | |
| 20603_72_0 | 205000 psi | 220000 psi | Grade 18-8 | Yes | Cold Finished | Rockwell 111 | Brinell 421 | 1 1/2" | €2,451.46 | |
| 20601_12_0 | 205000 psi | 220000 psi | Grade 18-8 | Yes | Cold Finished | Rockwell 111 | Brinell 421 | 1 1/4" | €952.01 | |
| 20601_24_0 | 205000 psi | 220000 psi | Grade 18-8 | Yes | Cold Finished | Rockwell 111 | Brinell 421 | 1 1/4" | €1,107.09 |
Explore Products
- KEY-BAK 0KB6-3DB72 Tool Tether, 0.9m Reach, 15 lbs. Weight Capacity
- DAYTON 684203 Bolt, 684203, Bolt
- RULAND MANUFACTURING FHT-MCL-20E-F 1 1/4 Inch Face Mount Shaft Collar with Tapped Hole, Black Oxide Steel, One-Piece Clamp Style, 54mm OD, 15mm Wd.
- LENOX TOOLS 39642CLB154675 Band Saw Blade 15 Feet 4 Inch Length
- FABORY M39740.040.0024 Grooved Pin, Free Cutting Steel, Plain, 24 mm Lg., 4 mm Pin Dia., Type E
- EATON XTFC016DDF Motor Controller, 16 A, 230V, 50 Hz, 16 To 63 A, Frame Size D, 55 Mm, 40 To 65
- T&S 017292-45 Flange, Phase 2
- BRADY 49577 Hard Hat Label, Safe Worker No Accidents, 2 Inch Dia, Non-Reflective, 4 Label, Circle
Explore More
- KEYSHAFT
- Concrete Edgers and Groovers
- LED High Bay Fixtures
- Water Tanks
- Wall Base
- Belt Barrier and Post Accessories
- MAYHEW TOOLS Screwdriver Style Pry Bars
- MUELLER INDUSTRIES 91AT-N Silent Check Valves
- RUD CHAIN B-ABA Lifting Points
- ANVIL AF730SS Series Longitudinal And Lateral Seismic Clamps, 316 Stainless Steel
- SPEARS VALVES CPVC True Union 2000 Standard Ball Valves, DIN Socket, EPDM, Metric
- PROTO Diagonal Cutters
- BOSTON GEAR H Series Pillow Blocks High Backing Mounted Ball Bearings
- TEMPCO TEC-9500 Digital Temperature Controllers
- GLOBE SCIENTIFIC Ice Trays Without Lid, 9 L Capacity
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 15233_24_0 Stainless Steel Rod 440C, 1 Inch Outside Dia, 24 Inch Overall Length
€113.22 /unit

