GRAINGER 14r1.875-36 Carbon Steel Rod, 1 7/8 Inch Outside Dia, 36 Inch Overall Length
Get it by Thursday, May 21
5.00% off
€158.65 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rod |
| Brinell Hardness | Brinell 85 |
| Fabrication | Cold Finished |
| Finish | Mill |
| Grade | Grade 12L14 |
| Heat Treatable | Yes |
| Heat Treatment | No Heat Treatment |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Length | 36" |
| Length Tolerance | -3" to +3" |
| Material | Carbon Steel |
| Material Grade | 12L14 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Outside Dia. | 1 7/8" |
| Outside Dia. Tolerance | -0.004" to 0" |
| Outside Diameter Tolerance | 0" to 0.004" |
| Overall Length | 36" |
| Rockwell Hardness | Not Rated |
| Shape | Rod |
| Standards | Astm A108, Astm A29 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Tensile Strength | 78000 psi |
| Tolerance Rating | Standard |
| Yield Strength | 65000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 13.5 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Yield Strength | Tensile Strength | Brinell Hardness | Grade | Fabrication | Tolerance Rating | Outside Dia. Tolerance | Machinability | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 7166_12_0 | 58000 psi | 70000 psi | Brinell 126 | Grade 1018 | Cold Finished | Standard | -0.002" to +0.002" | 78% | €32.47 | |
| 7166_36_0 | 58000 psi | 70000 psi | Brinell 126 | Grade 1018 | Cold Finished | Standard | -0.002" to +0.002" | - | €80.26 | |
| 7166_72_0 | 58000 psi | - | Brinell 126 | Grade 1018 | Cold Finished | Standard | -0.002" to +0.002" | - | €109.81 | |
| 4798_12_0 | 58000 psi | 70000 psi | Brinell 126 | Grade 1018 | Cold Finished | Standard | -0.002" to +0.002" | 78% | €21.03 | |
| 4798_36_0 | 58000 psi | 70000 psi | Brinell 126 | Grade 1018 | Cold Finished | Standard | -0.002" to +0.002" | 78% | €51.89 | |
| 4798_72_0 | 58000 psi | 70000 psi | Brinell 126 | Grade 1018 | Cold Finished | Standard | -0.002" to +0.002" | 78% | €103.81 | |
| 21635_12_0 | 58000 psi | 70000 psi | Brinell 126 | Grade 1018 | Cold Finished | Standard | -0.002" to +0.002" | 78% | €16.21 |
Explore Products
- LINN GEAR 7060X6.937 Bushing, 6.937 Inch Bore Dia.
- ENERPAC RACH1006 Hollow Plunger Hydraulic Cylinder, 100 Ton, 5-29/32 Inch Stroke Length
- B & P MANUFACTURING C39CC Noseplate, Countersunk Holes And Carpeted Back
- RHEEM ES120-18-G Electric Water Heater, 240VAC, 120 Gal, 18000 W, Single/Three Phase, 67.6 Inch Height
- GROVE GEAR GR8525634.00 Solid Input Shaft Worm Gear Reducer, Hollow Bore Output Worm Gear
- DDS 356806SC Rotary Shaft Oil Seal, Sc, Nitrile, 35 mm ID, 68 mm Od, 6 mm Width, 7 Psi
- TITAN FASTENERS AEC40
- MAIN FILTER INC. MF0831871 LH11037V Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron Rating, Viton Seal, 9.13 Inch Height
Explore More
- KEYSHAFT
- Spring Return Hose Reels
- Service Jacks
- Electronic Padlock Security System Accessories
- Pan Racks
- OIL SAFE Rectangular Paper Content Labels
- ANSELL 96-002 Activarmr Goatskin Leather Protector Gloves
- TYGON E-LFL Tubings
- APPROVED VENDOR Single Cut Carbide Bur, Round Nose Tree Shape
- VULCAN HART Extension, Water
- BALDOR / DODGE Plugs
- WATTS RK-B6400SLC/B6800SLC Series Shutoff Valve Repair Kit
- GARLOCK SEALING TECHNOLOGIES Wear-Resistant Aramid Gasket Sheets
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 14r1.875-36 Carbon Steel Rod, 1 7/8 Inch Outside Dia, 36 Inch Overall Length
€166.99 /unit

