GRAINGER 14H1.125-36 Carbon Steel Hex Bar, 1 1/8 Inch Hex Width, 36 Inch Overall Length
Item: CP8TZMModel: 14H1.125-36Cross Ref: 782TA9
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Bar
Brinell Hardness Brinell 85
Fabrication Cold Finished
Finish Mill
Grade Grade 12L14
Heat Treatable Yes
Heat Treatment No Heat Treatment
Hex Width 1 1/8"
Length 36"
Length Tolerance -3" to +3"
Machinability 193%
Material Grade 12L14
Mechanical Finish Mill
Overall Length 36"
Rockwell Hardness Not Rated
Shape Hex Bar
Standards Astm A108, Astm A29
Straightness Tolerance Not Rated
System Of Measurement Imperial
Tensile Strength Not Rated
Tolerance Rating Standard
Width Tolerance -0.003" to 0"
Yield Strength 60000 psi