GRAINGER 14H.562-36 Carbon Steel Hex Bar, 9 3/16 Inch Hex Width, 36 Inch Overall Length
Item: CP8UBRModel: 14H.562-36Cross Ref: 782T97
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Heat Treatment No Heat Treatment
Hex Width 9 3/16"
Length 36"
Length Tolerance -3" to +3"
Machinability 193%
Material Carbon Steel
Material Grade 12L14
Mechanical Finish Mill
Overall Length 36"
Tolerance Rating Standard
Width Tolerance -0.002" to 0"
Yield Strength 60000 psi