GRAINGER 14938_24_24 Aluminum Plate, 24 Inch Overall Length, 95 Brinell Hardness
Get it by Thursday, May 21
5.00% off
€2,607.88 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Aluminum Plate |
| Brinell Hardness | Brinell 95 |
| Heat Treatable | Yes |
| Heat Treatment | No Heat Treatment |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Length | 24" |
| Length Tolerance | 0" to +0.125" |
| Material | Aluminum |
| Material Grade | Grade 6061 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Overall Length | 24" |
| Overall Width | 24" |
| Rockwell Hardness | Rockwell 60 |
| Shape | Plate |
| Shape Type | Plate |
| Standards | Astm B209 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Temper | T651 |
| Tensile Strength | 45000 psi |
| Thickness | 3" |
| Width | 24" |
| Yield Strength | 40000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 76.21 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Brinell Hardness | Tensile Strength | Yield Strength | Thickness | Rockwell Hardness | Mechanical Finish | Length Tolerance | Includes Material Certificate | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 13483_12_12 | 140 | 76000 psi | 68000 psi | 1" | Rockwell 84 | Mill | 0" to +0.125" | - | €301.17 | |
| 13481_12_12 | 140 | 76000 psi | 68000 psi | 1 1/2" | Rockwell 84 | Mill | 0" to +0.125" | - | €456.00 | |
| 17622_12_12 | 140 | 76000 psi | 68000 psi | 2 1/4" | Rockwell 84 | Mill | 0" to +0.125" | Yes | €577.98 | |
| 23755_12_12 | 140 | 76000 psi | 68000 psi | 1 3/4" | Rockwell 84 | Mill | 0" to +0.125" | Yes | €541.14 | |
| 13968_12_12 | 140 | 76000 psi | 68000 psi | 2" | Rockwell 84 | Mill | 0" to +0.125" | Yes | €570.89 | |
| 21203_12_12 | 140 | 76000 psi | 68000 psi | 2 3/4" | Rockwell 84 | Mill | 0" to +0.125" | Yes | €777.20 | |
| 13912_12_12 | 140 | 76000 psi | 68000 psi | 2 1/2" | Rockwell 84 | Mill | 0" to +0.125" | Yes | €699.15 |
Explore Products
- TENNSCO LLCA-3 Locking Channel, Triple Tier
- TENNSCO ZB7-7236S-5W Boltless Shelving Starter 72 x 36 Wire
- GPI 15248121 Rotor Kit, PPS and Viton Seal
- MAIN FILTER INC. MF0060354 DHD500G03V Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron Rating, Viton Seal, 9.96 Inch Height
- SPEEDAIRE 5VMT0 Air Cylinder Double Acting 16.1875 Inch Length
- MARTIN SPROCKET 50BS15 5/8 Roller Chain Sprocket, Bore To Size, 0.625 Inch Bore, 3.315 Inch Outside Dia. Steel
- MAIN FILTER INC. MF0402261 V3045B2C05 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron Rating, Viton Seal, 8.26 Inch Height
- EVERPURE 94-090-00 Tank Sw Wire Harness Kit 50/C
Explore More
- KEYSHAFT
- Expanding Drums
- Trimmer Accessories
- Socket Sets
- Platform Lifts
- Cell Research Equipment Accessories
- AKRO-MILS 30094 Shelfmax Shelf Bins
- CONDOR General Purpose Gloves, Navy Blue/Black, Smooth Nitrile
- FACOM 22 Midget Open End Wrenches, 15° Hinged
- VIBCO V Series Pneumatic Ball Vibrators
- APPROVED VENDOR Wall Mounted Wire Shelving, 2 Shelves
- PRECISION BRAND Arbor Shim 0.0150 Id
- APOLLO VALVES Ball Valve Handles
- INSIZE Micrometer Setting Rings
- STARRETT 95431 Series Advanz Carbide Tipped Band Saw Blades
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 14938_24_24 Aluminum Plate, 24 Inch Overall Length, 95 Brinell Hardness
€2,745.13 /unit

