FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Tube |
| Brinell Hardness | Brinell 123 |
| Fabrication | Seamless |
| Heat Treatable | No |
| Heat Treatment | No |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Inside Dia. | 0.335" |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | Grade 304 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Outside Dia. | 3/8" |
| Overall Length | 4 ft. |
| Rockwell Hardness | Rockwell 70 |
| Shape | Round Tube |
| Standards | Astm A213 |
| Tensile Strength | 73200 psi |
| Wall Thickness | 0.02" |
| Yield Strength | 31200 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.14 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Shape | Tensile Strength | Yield Strength | Wall Thickness | Overall Length | Fabrication | Heat Treatment | Rockwell Hardness | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 23045_12_0 | Round Tube | 73200 psi | 31200 psi | 0.035" | 12" | Seamless | No | Rockwell 70 | €29.43 | |
| 4462_12_0 | Round Tube | 73200 psi | 31200 psi | 0.035" | 12" | Welded | No | Rockwell 70 | €28.88 | |
| 14784_12_0 | Round Tube | 73200 psi | 31200 psi | 0.049" | 12" | Seamless | No | Rockwell 70 | €58.96 | |
| 7745_12_0 | Round Tube | 73200 psi | 31200 psi | 0.049" | 12" | Welded | No | Rockwell 70 | €35.37 | |
| 479_12_0 | Round Tube | 73200 psi | 31200 psi | 0.065" | 12" | Welded | No | Rockwell 70 | €42.66 | |
| 14786_12_0 | Round | 73200 psi | 31200 psi | 0.083" | 12" | Seamless | Annealed | Rockwell 70 | €52.56 | |
| 14787_12_0 | Round Tube | 73200 psi | 31200 psi | 0.109" | 12" | Seamless | No | Rockwell 70 | €99.90 |
Explore Products
- MICRO 100 QSG-312-750 Tool Holder, 0.3125 Inch Internal Dia., 1.063 Inch Head Dia., 0.75 Inch Square Shank
- YORK 375-82909-000 Spacer Kit
- GRAINGER 66252838529 Wire Wheel Brush, 8 Inch Brush Dia, 5/8 Inch Arbor Hole, 0.014 Inch Wire Dia
- WALTER TOOLS A1622-NO12 5062502 Long Drill Bit, #12 Drill Bit Size, 5 5/16 Inch Flute Length, 4.80 mm Shank Dia
- AIR HANDLER 2DXJ5 Panel Filter 15-1/2 Inch H 19-1/2 Inch Width
- KERN AND SOHN LD Data Transmission Software
- APPROVED VENDOR PT128CR Drill Bushing Type Headless Press Fit Drill Size 2.3mm
- CAMPBELL CHAIN AND FITTINGS T0120500 Proof Coil Chain, 5/16 Inch Trade Size, 275 ft./Drum Chain Length, Self Colored
Explore More
- KEYSHAFT
- Pallet Positioners and Level Loaders
- Yard Ramps
- Neoprene Tubing
- Reference Guides
- Belt Drive Axial Downblast Exhaust Ventilators
- DESTACO Flat Tip Bonded Neoprene Spindle Metric
- PS DOORS Safemezz Vertical Gates
- CONDOR Cowhide Leather White Driver Gloves
- KLEIN TOOLS Tie-Wire Belt
- STA-KON RCS10 Series Ring Terminals
- NIBCO Pipe Tees, Wrot and Cast Copper
- ORION 710 Series Vacuum Breakers
- KILLARK VM3 Series CertiLite V Mogul Base HID Fixtures
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 14740_48_0 Stainless Steel Round Tube 304, 3/8 Inch Dia, 4 Ft Length, 0.02 Inch Wall Thick, Seamless
€35.53 /unit
