FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Tube |
| Brinell Hardness | Brinell 123 |
| Fabrication | Seamless |
| Heat Treatable | No |
| Heat Treatment | No |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Inside Dia. | 0.243" |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | Grade 304 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Outside Dia. | 0.312" |
| Outside Diameter | 5/16" |
| Overall Length | 12" |
| Rockwell Hardness | Rockwell 70 |
| Shape | Round Tube |
| Standards | Astm A213 |
| Tensile Strength | 73200 psi |
| Wall Thickness | 0.035" |
| Yield Strength | 31200 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.05 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Shape | Tensile Strength | Yield Strength | Wall Thickness | Overall Length | Fabrication | Heat Treatment | Rockwell Hardness | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 23045_12_0 | Round Tube | 73200 psi | 31200 psi | 0.035" | 12" | Seamless | No | Rockwell 70 | €29.43 | |
| 4462_12_0 | Round Tube | 73200 psi | 31200 psi | 0.035" | 12" | Welded | No | Rockwell 70 | €28.88 | |
| 14784_12_0 | Round Tube | 73200 psi | 31200 psi | 0.049" | 12" | Seamless | No | Rockwell 70 | €58.96 | |
| 7745_12_0 | Round Tube | 73200 psi | 31200 psi | 0.049" | 12" | Welded | No | Rockwell 70 | €35.37 | |
| 479_12_0 | Round Tube | 73200 psi | 31200 psi | 0.065" | 12" | Welded | No | Rockwell 70 | €42.66 | |
| 14786_12_0 | Round | 73200 psi | 31200 psi | 0.083" | 12" | Seamless | Annealed | Rockwell 70 | €52.56 | |
| 14787_12_0 | Round Tube | 73200 psi | 31200 psi | 0.109" | 12" | Seamless | No | Rockwell 70 | €99.90 |
Explore Products
- BUSSMANN S-8301-1
- AQUATROL SAFETY VALVES 88E2-15 Safety Relief Valve 1-1/2 x 2 Inch 15 Psi
- CHRISLYNN 87081T Installation Tool, M20x2.5 Thread Size, Carbon Steel
- HONEYWELL LSA3K MICRO SWITCH Heavy Duty Limit Switch, Rotatory Actuator, 10A
- FEIN POWER TOOLS 31308096007 Shear Blade For Bls 4.2
- MORSE CUTTING TOOLS 60553 Taper Drill Bit, 10.2mm Size
- BROWNING 3 1/2W LEFD 2295756 Gear Coupling Limited End Float Disc, Size 3.5, Phenolic Disc
- APPROVED VENDOR ZA0204-SS32D Round Standoff, 5/16 In - 18 Thread Size, SS, 3/4 In Lg., 1 1/4 In O.D.
Explore More
- KEYSHAFT
- Plastic Tubes
- Electrical Properties Data Loggers
- Revolving Storage Bin Accessories
- Fume Hood Cabinets and Stands
- Voice Data Housings
- ADB HOIST RINGS MFG. Hoist Eye 360 Hoist Rings
- MEMPHIS GLOVE Ninja BNF Work Gloves, 15 Gauge, Coated Palm And Fingertips With Dots
- LUBE Wide View Flow Sight
- APPROVED VENDOR R Od Seal 1 1/2 inch
- SOLA/HEVI-DUTY Surge Protector, Hard Wired
- FERVI Air Guns
- DAYTON Pump Housings
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 14737_12_0 Stainless Steel Round Tube 304, 5/16 Inch Dia, 12 Inch Length
€15.94 /unit
