GRAINGER 14243_24_0 Bronze Round Tube, 4 1/4 Inch OD, 2.75 Inch ID, 24 Inch Length
Get it by Wednesday, Apr 8
5.00% off
€1,599.24 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Tube |
| Fabrication | Cast |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Inside Diameter | 2 3/4" |
| Material | Bronze |
| Material Grade | Grade 954 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Outside Diameter | 4 1/4" |
| Outside Diameter Tolerance | 0.055" to 0.071" |
| Overall Length | 24" |
| Rockwell Hardness | B86 |
| Standards | Astm B505 |
| Tolerance Rating | Oversized |
| Yield Strength | 32000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 28.35 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Material | Price | |
|---|---|---|---|
| 25755_13_0 | Bronze | €131.99 | |
| 25760_13_0 | Bronze | €240.33 | |
| 15736_13_0 | Bronze | €234.20 | |
| 25758_13_0 | - | €201.52 | |
| 15739_13_0 | Bronze | €729.24 | |
| 13977_3_0 | Bronze | €53.73 | |
| 13977_6.5_0 | Bronze | €108.53 |
Explore Products
- 80/20 4027 10 S Right Angle 2 Inch Living Nub
- SEALMASTER USTA5000AE-115-C
- RADNOR RAD64003059 Gas Regulator Acetylene CGA-510
- GATES TP370H075 Dual Timing Belt, .5 Inch Pitch
- ONDRIVES US GA0625-90 Keyless Rotary Shaft, 12L14 Steel, 1/16 Inch Size Dia, -0.0002 in
- OSG 5210500 Ball End Mill, 2 Flutes, 3/8 Inch Milling Dia., 3/4 Inch Lg of Cut, 30 Deg. Helix Angle, Bright
- PLAST-O-MATIC TCAFEN5-4-200VFL-CP Electrically Actuated Ball Valve, FKM Seal, Flanged Connection, CPVC, 2 Inch Size
- IDEAL 30-1033 Push Inch Connector 3 Port Orange
Explore More
- GTO
- KEYSHAFT
- MARKAR
- ROPER WHITNEY
- MAURITZON
- Cable Pulling Mesh Grips
- Hand Held Punches
- Radial Blade Blower, Direct Drive
- Air Brake Accessories
- Building Automation Controls
- DESTACO 807 Series Pneumatic Toggle Clamps
- CONDOR Welding Gloves, Wing Thumb, Standard, Cowhide, Blue
- JOHN GUEST Stem Adapters, NPTF Thread, Acetal White
- BURNDY AMS Dual Rated Splicers/Reducers
- OSG Right Hand Carbide Bur, Flat Shape
- NTN Insert Ball Bearing
- SPEARS VALVES PVC Clear Utility Spring Check Valves, Threaded
- MARTIN SPROCKET Taper Bushed Type Roller Chain Sprockets, Hardened Teeth, 50 Chain Number
- NIBCO 6607 Series Socket 90 Deg Elbows, S x S, Kynar Natural PVDF Schedule 80
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 14243_24_0 Bronze Round Tube, 4 1/4 Inch OD, 2.75 Inch ID, 24 Inch Length
€1,683.41 /unit

