GRAINGER 1420_48_0 Brass Rectangular Bar, 4 Inch X 4 Ft Nominal Size, 0.25 Inch Thick
Get it by Thursday, May 21
€ 24,99 Flat Shipping + VAT € 24,99 flat shipping is applicable on orders with an aggregate weight less than 10kg. Orders exceeding 10kg will be charged default shipping rates.
5.00% off
€277.63 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rectangular Bar |
| Fabrication | Extruded |
| Heat Treatable | No |
| Heat Treatment | No Heat Treatment |
| Length | 4 ft. |
| Material | Brass |
| Material Grade | Grade 360 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Nominal Size | 4" x 4 ft. |
| Nominal Size (wxl) | 4" x 4 ft. |
| Overall Length | 4 ft. |
| Overall Width | 4" |
| Standards | ASTM B16 |
| Temper | H02 |
| Tensile Strength | 55000 psi |
| Thickness | 1/4" |
| Thickness Tolerance | -0.0045" to +0.0045" |
| Width | 4" |
| Yield Strength | 44000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 6.87 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Thickness Tolerance | Thickness | Nominal Size | Yield Strength | Tensile Strength | Rockwell Hardness | Temper | Material | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1367_12_0 | -0.0035" to +0.0035" | 1/8" | 1.5" x 12" | 44000 psi | 55000 psi | Rockwell B78 | H02 | Brass | €18.22 | |
| 1411_12_0 | -0.0045" to +0.0045" | 1/4" | 1.5" x 12" | 44000 psi | 55000 psi | Rockwell B78 | H02 | Brass | €34.96 | |
| 1433_12_0 | -0.0045" to +0.0045" | 0.312" | 1.5" x 12" | 44000 psi | 55000 psi | Rockwell B78 | H02 | Brass | €52.11 | |
| 1455_12_0 | -0.0045" to +0.0045" | 3/8" | 1.5" x 12" | 44000 psi | 55000 psi | Rockwell B78 | H02 | Brass | €54.69 | |
| 1474_12_0 | -0.0045" to +0.0045" | 1/2" | 1.5" x 12" | 44000 psi | 55000 psi | Rockwell B78 | H02 | Brass | €66.79 | |
| 1492_12_0 | -0.005" to +0.005" | 5/8" | 1.5" x 12" | 44000 psi | 55000 psi | Rockwell B78 | H02 | Brass | €81.27 | |
| BF360/7501500-12 | Not Rated | 3/4" | 1.5" x 12" | 45000 psi | 49000 psi | - | H02 | Brass | €105.27 |
Explore Products
- EATON DH366UGKLP Heavy Duty Safety Switch, Single-Throw, 600A, 600V, 3-Pole, Unfused, Nema 1, Posi-Lok
- SPEARS VALVES YS33S30-020 Wye Strainer, Flanged, FKM, SS30 Mesh, 2 Size, PVC
- STREN-FLEX EEF2-906CB-18 Web Sling Body Body 18 Feet 18000b W 6 In
- TECHNIKS 17150-5/8 End Mill Holder, Bt50 Taper Size, 5/8 Inch Bore Dia, 3 Inch Projection
- VERMONT GAGE 211219030 Hex Plug Gage, 17 mm Size
- PARKER P32FB13CSAN
- APOLLO VALVES 88A20824MG Ball Valve, Size 2 Inch, Full Port, Cast Steel, Graphite, Gear
- MARTIN SPROCKET ML150 1 N/S KW Jaw Coupling, 1 Inch Size
Explore More
- KEYSHAFT
- TIG Torches
- Pipe Threading Machine Stands
- Dock Plates and Boards
- Rod Coupling Nuts
- Forklift Work Platforms
- OIL SAFE Frame Mount Suction Hose Racks
- REESE Pintle Hook Mounting Plates
- HOWARD LEIGHT Max Earplugs
- ACCUFORM SIGNS Safety Poster, 18 In. H, 24 In. W
- ACCUFORM SIGNS Floor Marking Tape, Roll
- EATON S811+/S801+ Series Bus Interface Kits
- HUBBELL-WIEGMANN Grills
- SQUARE D PowerPact LDL Series Molded Case Circuit Breakers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 1420_48_0 Brass Rectangular Bar, 4 Inch X 4 Ft Nominal Size, 0.25 Inch Thick
€292.24 /unit

