FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Tube |
| Fabrication | Cast |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Inside Diameter | 1.875" |
| Material | Bronze |
| Material Grade | Grade 932 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Outside Diameter | 2 1/4" |
| Outside Diameter Tolerance | 0.026" to 0.036" |
| Overall Length | 13" |
| Rockwell Hardness | B27 |
| Standards | Astm B505 |
| Tolerance Rating | Oversized |
| Wall Thickness | 0.188" |
| Yield Strength | 20000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 3.07 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Material | Price | |
|---|---|---|---|
| 25755_13_0 | Bronze | €141.41 | |
| 25760_13_0 | Bronze | €257.50 | |
| 15736_13_0 | Bronze | €250.94 | |
| 25758_13_0 | - | €215.92 | |
| 15739_13_0 | Bronze | €729.24 | |
| 13977_3_0 | Bronze | €57.56 | |
| 13977_6.5_0 | Bronze | €116.29 |
Explore Products
- GRAINGER BULK-CS-GCE-57 Fiberglass Epoxy Laminate Sheet, 6 Inch x 6 Inch Nominal Size, 1/4 Inch Thick, Brown
- APPROVED VENDOR SF14440TQ Drill Bushing Slip Fixed Drill Size 1-51/64 In
- HEATFAB 9423/2 Duct Hanger, 4 Inch Duct, Stainless Steel, 2 Inch Height
- MARTIN SPROCKET BK45 1/2 Sheave, 0.5 Inch Bore, 0.875 Inch Face Width, 4.250 Inch Outside Dia., Cast Iron
- 3M 9088 Double Coated Tape 1/2 Inch x 3 Inch
- BALDOR / DODGE 370113 RIG-71/1.0/5.92/49, Gear
- PROCON 104A265F11BB Rotary Vane Pump, Brass, 265 GPH, EPDM/Nitrile, Standard-Non External Adjust
- BOSTON GEAR P01386
Explore More
- KEYSHAFT
- Air Saws
- Door Holders
- Air Files
- Blower and Fan Accessories
- T-Bolts
- CONDOR Heat Resistant Gloves, Kevlar/Cotton
- CONDOR Knit Gloves, Full Finger, Palm Dotted, 7 Gauge, White/Black
- MITUTOYO 571 Series Absolute Digimatic Depth Gages
- RUD CHAIN PP-S PowerPoint Universal Connections, Inch
- MUELLER INDUSTRIES 91AT-N Silent Check Valves
- FLUORAMICS Formula 8 Thread Sealant
- MERSEN FERRAZ GSD-V Fast-Acting Fuses
- VESTIL Grounding Straps
- TSUBAKI Multi-Strand Sprockets, 1-3/4 Inch pitch
- SIEMENS Temperature Sensors, Platinum
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 14035_13_0 Bronze Round Tube, 2 1/4 Inch OD, 1.875 Inch ID, 13 Inch Length
€167.81 /unit

