GRAINGER 140-050-000 Pipe Flange, Carbon Steel, Threaded Flange, 5 Inch Pipe Size, Class 150
Get it by Monday, May 25
€ 24,99 Flat Shipping + VAT € 24,99 flat shipping is applicable on orders with an aggregate weight less than 10kg. Orders exceeding 10kg will be charged default shipping rates.
5.00% off
€216.03 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Flange |
| Basic Fitting Shape | Flange |
| Class | Class 150 |
| Connection Surface | Raised Face |
| Connection Type | Flanged x FNPT |
| Fitting Connection Type | Flanged x FNPT |
| Fitting Material | Carbon Steel |
| Max. Operating Pressure | 285 psi |
| Overall Length | 1 3/8" |
| Pipe Fitting Material | Carbon Steel |
| Pipe Size | 5" |
| Specific Fitting Shape | Threaded Flange |
| Standards | Asme B16.5 |
| Temp. Range | -20°F to +100°F |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 6.75 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Pipe Size | Max. Operating Pressure | Connection Type | Temp. Range | Fitting Material | Class | Connection Surface | Overall Length | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 130-012-000 | 1 1/2" | 285 psi | Flanged x Blind | -20°F to +100°F | Carbon Steel | Class 150 | Raised Face | 5/8" | €85.25 | |
| 330-012-000 | 1 1/2" | 740 psi | Flanged x Blind | -20°F to +100°F | Carbon Steel | Class 300 | Raised Face | 3/4" | €106.33 | |
| 330-011-000 | 1 1/4" | 740 psi | Flanged x Blind | -20°F to +100°F | Carbon Steel | Class 300 | Raised Face | 11/16" | €135.13 | |
| 330-010-000 | 1" | 740 psi | Flanged x Blind | -20°F to +100°F | Carbon Steel | Class 300 | Raised Face | 5/8" | €103.12 | |
| 130-002-000 | 1/2" | 285 psi | Flanged x Blind | -20°F to +100°F | Carbon Steel | Class 150 | Raised Face | 3/8" | €79.37 | |
| 330-002-000 | 1/2" | 740 psi | Flanged x Blind | -20°F to +100°F | Carbon Steel | Class 300 | Raised Face | 1/2" | €120.99 | |
| 130-022-000 | 2 1/2" | 285 psi | Flanged x Blind | -20°F to +100°F | Carbon Steel | Class 150 | Raised Face | 13/16" | €134.70 |
Explore Products
- BALDOR / DODGE 069930 FC-IP-408LE IP Bearing, Bore Round, Steel, Shaft Size 4.4375 Inch
- GRAINGER ZUSADC75006 O-Ring, 1/8 Inch Inside Dia, 1/4 Inch Outside Dia, 0.254 Inch Actual Outside Dia
- DAYTON 6A135 V-belt Cogged Bx85
- MARTIN SPROCKET 2AK22 P/B Sheave, 0.5 Inch Bore, 1.375 Inch Face Width, 2.250 Inch Outside Dia., 2 Groove, Steel
- LYON DDN6830300WPNI Gear Locker, 59-1/4 Inch Overall Height, Gray
- MASTERDRIVES 5/5V550SD Quick Disconnect Sheave, 5V Section, 5 Groove
- BENCHMARK SCIENTIFIC PR1000-TP-S DNA Polymerase, Sample Reagent, 50 Units
Explore More
- KEYSHAFT
- Food Service Bags
- Hole Cutters
- Rope Grabs
- Carbon Monoxide and Smoke Alarm Accessories
- Fork Extensions
- OIL SAFE Utility Lids
- SALISBURY Class 0 Electrical Gloves Kit, 11 Inch, Blue
- LUMAPRO Handheld LED Flashlights
- ANVIL 146 Series Continuous Threaded Rods, Stainless Steel
- ANVIL AS687 Series Slotted U Supports
- VULCAN HART Assembly
- BENCHMARK SCIENTIFIC MyBath Series Digital Water Baths
- EATON Mounting Kits
- APPROVED VENDOR Press-Fit Drill Bushings
- SQUARE D Plug In Bridges
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 140-050-000 Pipe Flange, Carbon Steel, Threaded Flange, 5 Inch Pipe Size, Class 150
€227.39 /unit


