FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Bar |
| Brinell Hardness | Brinell 160 |
| Fabrication | Cold Finished |
| Hex Width | 5/16" |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Length | 5 ft. |
| Length Tolerance | 0" to 0.125" |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | Grade 303 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Overall Length | 5 ft. |
| Rockwell Hardness | Rockwell 83 |
| Shape | Hex Bar |
| Standards | Astm A484 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Tensile Strength | 89900 psi |
| Yield Strength | 34800 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.68 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Yield Strength | Shape | Tensile Strength | Grade | Rockwell Hardness | Brinell Hardness | Hex Width | Mechanical Finish | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2191_36_0 | 34800 psi | Hex Bar | 79800 psi | - | Rockwell 80 | Brinell 149 | 2" | Unpolished | €615.43 | |
| 21983_12_0 | 31200 psi | Hex Bar | 73200 psi | - | Rockwell 70 | Brinell 123 | 11/16" | Unpolished | €49.17 | |
| 21983_24_0 | 31200 psi | Hex Bar | 73200 psi | - | Rockwell 70 | Brinell 123 | 11/16" | Unpolished | €85.28 | |
| 21983_36_0 | 31200 psi | Hex Bar | 73200 psi | - | Rockwell 70 | Brinell 123 | 11/16" | Unpolished | €132.85 | |
| 21983_72_0 | 31200 psi | Hex Bar | 73200 psi | - | Rockwell 70 | Brinell 123 | 11/16" | Unpolished | €208.98 | |
| 21983_6_0 | 31200 psi | Hex Bar | 73200 psi | - | Rockwell 70 | Brinell 123 | 11/16" | Unpolished | €28.27 | |
| 20962_12_0 | 31200 psi | Hex Bar | 73200 psi | - | Rockwell 70 | Brinell 123 | 13/16" | Unpolished | €33.87 |
Explore Products
- EATON 10250T206NC2N Pilot Light Complete, 30mm Size, Full Volt, 24 VAC/DC, Green, Incandescent, Round
- CHRISLYNN 86108B Precision Bottoming Tap, UNC, #25 Drill, HSS
- EATON XTAE012B01B3E032 Electronic Motor Starter, 12 A, 220-240 V, 50/60 Hz, 1Nc, B Frame, 45 mm, 6.4-32 A C396
- VERMONT GAGE 141191340 Plug Gage, Class X, Go, Steel, 0.9134 Inch Size
- APPLETON ELECTRIC MLEDNA353P5BHD Led Light Fixture, 350W, Pendant Mount
- FABENCO G94-33 Universal Hinge Mount Safety Gate, 30-36 Inch Fit Clear Opening, 316L Stainless Steel
- WINSMITH E26MSFS31200DN Gear Reducer, 56C Input Flange, Hollow Bore
- BRADY 5757-II 57588 Pipe Marker, Seal Water, Yellow, Black, Fits 2 1/2 to 7 7/8 Inch Pipe OD, 1 Pipe Marker
Explore More
- KEYSHAFT
- UPS Systems
- Leveling Mounts
- Insulation Displacement Connectors
- Digital Calipers
- Confined Space Pole Hoists
- LOUISVILLE FS1400HD Series Fiberglass Step Ladders
- ANSELL 27-600 Activarmr Robust Industrial Gloves
- CONDOR High-Visibility Vest, ANSI Class 3, Mesh Polyester, Hook And Loop, Lime
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond RealSeal Rectangular PP Bottles, Wide Mouth
- MARTIN SPROCKET 1215 Taper Bushings
- PYRAMEX Amber Safety Glasses for Low Light Use
- JAMCO 1 Shelf Mesh Security Trucks
- JOMAR VALVE Lead Free Brass Dielectric Unions, FIP x Galvanized FP Connection, 250 PSI
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS Clear Bin Carts With Dividable Grid Containers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 13901_60_0 Hex Bar, 5/16 Inch Hex Width, 5 Ft Overall Length, Stainless Steel
€34.16 /unit

