FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Tube |
| Brinell Hardness | Brinell 123 |
| Fabrication | Welded |
| Heat Treatable | No |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Inside Dia. | 17/25" |
| Inside Diameter | 0.68" |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | Grade 304 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Outside Dia. | 3/4" |
| Overall Length | 12" |
| Rockwell Hardness | Rockwell 70 |
| Shape | Round Tube |
| Standards | Astm A249 |
| Tensile Strength | 73200 psi |
| Wall Thickness | 0.035" |
| Yield Strength | 31200 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.13 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Shape | Tensile Strength | Yield Strength | Wall Thickness | Overall Length | Fabrication | Heat Treatment | Rockwell Hardness | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 23045_12_0 | Round Tube | 73200 psi | 31200 psi | 0.035" | 12" | Seamless | No | Rockwell 70 | €29.43 | |
| 4462_12_0 | Round Tube | 73200 psi | 31200 psi | 0.035" | 12" | Welded | No | Rockwell 70 | €28.88 | |
| 14784_12_0 | Round Tube | 73200 psi | 31200 psi | 0.049" | 12" | Seamless | No | Rockwell 70 | €58.96 | |
| 7745_12_0 | Round Tube | 73200 psi | 31200 psi | 0.049" | 12" | Welded | No | Rockwell 70 | €35.37 | |
| 479_12_0 | Round Tube | 73200 psi | 31200 psi | 0.065" | 12" | Welded | No | Rockwell 70 | €42.66 | |
| 14786_12_0 | Round | 73200 psi | 31200 psi | 0.083" | 12" | Seamless | Annealed | Rockwell 70 | €52.56 | |
| 14787_12_0 | Round Tube | 73200 psi | 31200 psi | 0.109" | 12" | Seamless | No | Rockwell 70 | €99.90 |
Explore Products
- DBI-SALA 1107462 Harness, Xl
- BRENNAN INDUSTRIES N2502-04-06-SS Female NPT 90 Deg Elbow, 316 Stainless Steel, Compression x FNPT, 1/4 Inch Tube OD
- EATON SMCU800MA Handle Mechanism, 800 A, Ma, Hma, Mc, Hmc-Frame, Frame J-K, Nema 1
- COOPER B-LINE 1086-12SC JIC Panel Enclosure, 6 x 8 x 10 Inch Size, Screw Cover, Carbon Steel
- SPEARS VALVES 1886-190 Nipple, Threaded One End, Schedule 80, 1-1/2 x 19 Size, PVC
- AMETEK LAMB 30-6506 Bracket, Fan End, Plastic
- PROCON 101E070F11XX Rotary Vane Pump, Brass, 70 GPH, EPDM/Nitrile, No Relief Valve
- APPROVED VENDOR 2DMF9 Shoulder Screw, 10-24 Thread Size, 1 3/4 In Shoulder Lg., 3/16 In Head Ht., Std
Explore More
- KEYSHAFT
- Winch Cables
- Cable Swaging Tools
- Turning Inserts
- Landscape and Bow Rakes
- Temporary Environmental Containment Unit Accessories
- RUD CHAIN VRS Starpoint Eye Bolts, Metric Thread With Maximum Length
- RUD CHAIN WPP-S Powerpoint Universal Connection Hoist Rings
- VESTIL Economy Chain Hoists With Chain Container
- EATON CHF Type Standard Circuit Breakers
- MILWAUKEE Abrasive Cut Off and Chop Wheels
- WATTS RK-3100/3110/3200 Series Dielectric Union Repair Kit
- BURNDY QDA Type QIKLUG Terminals
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 13586_12_0 Stainless Steel Round Tube 304, 3/4 Inch Dia, 12 Inch Length, 0.035 Inch Wall Thick
€19.71 /unit
