FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Perforated Sheet |
| Brinell Hardness | 140 |
| Center Spacing | 0.38" |
| Fabrication | Hot Rolled |
| Finish | Mill |
| Gauge | 16 ga. |
| Grade | Grade A36 |
| Heat Treatable | Yes |
| Heat Treatment | No Heat Treatment |
| Hole Dia. | 1/4" |
| Hole Pattern | Staggered |
| Hole Shape | Round |
| Includes Material Certificate | No |
| Length | 24" |
| Material | Carbon Steel |
| Material Grade | A36 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Open Area | 40% |
| Overall Length | 24" |
| Overall Width | 24" |
| Rockwell Hardness | Rockwell B84 |
| Shape | Square Perforated Sheet |
| Standards | Astm A36 |
| Tensile Strength | 58000 psi |
| Thickness | 0.06" |
| Thickness Tolerance | -0.03" to +0.03" |
| Weight Per Area | 1.5 lbs.-sq. ft. |
| Width | 24" |
| Yield Strength | 36000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 2.93 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Shape | Open Area | Thickness | Hole Dia. | Gauge | Center Spacing | Weight Per Area | Yield Strength | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 13526_12_24 | Rectangular Perforated Sheet | 23% | 0.036" | 0.063" | 20 ga. | - | 1.15 lbs.-sq. ft. | 36000 psi | €50.99 | |
| 15695_12_24 | Rectangular Perforated Sheet | 63% | 0.036" | 0.156" | 20 ga. | - | 0.55 lbs.-sq. ft. | 36000 psi | €67.15 | |
| 15694_12_24 | Rectangular Perforated Sheet | 33% | 0.036" | 0.094" | 20 ga. | 4/25" | 1 lbs.-sq. ft. | 36000 psi | €81.28 | |
| 13529_12_24 | Rectangular Perforated Sheet | 40% | 0.036" | 1/8" | 20 ga. | 0.19" | 0.9 lbs.-sq. ft. | 36000 psi | €50.32 | |
| 13531_12_24 | Rectangular Perforated Sheet | 51% | 0.036" | 0.188" | 20 ga. | 1/4" | 0.73 lbs.-sq. ft. | 36000 psi | €70.70 | |
| 13526_12_36 | Rectangular Perforated Sheet | 23% | 0.036" | 0.063" | 20 ga. | 0.13" | 1.15 lbs.-sq. ft. | 36000 psi | €76.72 | |
| 15694_12_36 | Rectangular Perforated Sheet | 33% | 0.036" | 0.094" | 20 ga. | 4/25" | 1 lbs.-sq. ft. | 36000 psi | €104.57 |
Explore Products
- EATON D77E-TERRJ Rj Qcport Terminator
- GRAINGER dcfd2r.875-18 D2 Tool Steel Rod, 18 Inch Overall Lg, 0.875 Inch Outside Dia Decimal Equivalent
- AMETEK LAMB 33474-16 Brush Mechanism, Wing
- JACKSON SAFETY S72002
- SPEARS VALVES 4217-012 Elbow 45 Deg., 1-1/4 Size, CPVC
- GEORG FISCHER 9848-005 Cap Cpvc 80 1/2 Inch Fnpt 424 Psi At 73f
- GATES 6/8V21.2-QD-M
- ABB T4H250BW Bolt On Circuit Breaker T4 250 Amp 600vac 3p 65kaic@480v
Explore More
- KEYSHAFT
- Handheld Flashlights
- Dust and Microfiber Cloths
- Hand Lamps
- Carriage Bolts
- PA Amplifiers
- AKRO-MILS 30040 Shelfmax Shelf Bins
- IRONCAT Mechanics Gloves, Premium Heavy Duty Goatskin Leather
- MUELLER INDUSTRIES 105MAT-N Silent Check Valves
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond RealSeal Square HDPE Bottles, Amber, Wide Mouth
- BRADY Biohazard Label
- SPEARS VALVES PVC Class 125 IPS Fabricated Fitting Tees, Gasket x Spigot x Gasket
- MI-T-M Pressure Relief Valves
- BUSSMANN CUBEFuse CF Branch Circuit Time Delay Fuse, UL Class, Indicating
- JAMCO Extra Heavy Duty Steel Flatbed Transporters, 4000 lb Capacity, 8" Casters
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 13513_24_24 Carbon Steel Square Perforated Sheet, 0.06 Inch Thick24 Inch X 24 Inch Size
€116.62 /unit
