GRAINGER 13480_24_24 Aluminum Plate, 24 Inch Overall Length, +/-0.039 Inch Tolerence
Get it by Thursday, May 21
5.00% off
€1,229.87 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Aluminum Plate |
| Brinell Hardness | Brinell 150 |
| Grade | Grade 7075 |
| Heat Treatable | Yes |
| Heat Treatment | No Heat Treatment |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Length | 24" |
| Length Tolerance | 0" to +0.125" |
| Material | Aluminum |
| Material Grade | Grade 7075 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Overall Length | 24" |
| Overall Width | 24" |
| Rockwell Hardness | Rockwell 87 |
| Shape | Plate |
| Shape Type | Plate |
| Standards | Astm B209 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Temper | T651 |
| Tensile Strength | 83000 psi |
| Thickness | 1 1/2" |
| Thickness Tolerance | -0.039" to +0.039" |
| Width | 24" |
| Width Tolerance | 0" to +0.125" |
| Yield Strength | 73000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 39.67 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Brinell Hardness | Tensile Strength | Yield Strength | Thickness | Rockwell Hardness | Mechanical Finish | Length Tolerance | Includes Material Certificate | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 13483_12_12 | 140 | 76000 psi | 68000 psi | 1" | Rockwell 84 | Mill | 0" to +0.125" | - | €301.17 | |
| 13481_12_12 | 140 | 76000 psi | 68000 psi | 1 1/2" | Rockwell 84 | Mill | 0" to +0.125" | - | €456.00 | |
| 17622_12_12 | 140 | 76000 psi | 68000 psi | 2 1/4" | Rockwell 84 | Mill | 0" to +0.125" | Yes | €577.98 | |
| 23755_12_12 | 140 | 76000 psi | 68000 psi | 1 3/4" | Rockwell 84 | Mill | 0" to +0.125" | Yes | €541.14 | |
| 13968_12_12 | 140 | 76000 psi | 68000 psi | 2" | Rockwell 84 | Mill | 0" to +0.125" | Yes | €570.89 | |
| 21203_12_12 | 140 | 76000 psi | 68000 psi | 2 3/4" | Rockwell 84 | Mill | 0" to +0.125" | Yes | €777.20 | |
| 13912_12_12 | 140 | 76000 psi | 68000 psi | 2 1/2" | Rockwell 84 | Mill | 0" to +0.125" | Yes | €699.15 |
Explore Products
- GROVE GEAR EL8520626.35 Hollow Bore Output Worm Gear Reducer
- HOFFMAN Q1689PCEMC 46539 EMC Enclosure, Type 4X, 160 x 80 x 85mm Size, Polycarbonate
- BALDOR / DODGE 26A07HA14SB TIGEAR-2 Reducer With Sealed Input Bearing
- LAMP KR-75 Stainless Steel Slide Bolt
- KDR-LINE REACTORS KDRULB45L Input Line Reactor Low Z 575/600V 17A
- BDG 99-1-9870-1-0K Coated Glove, Knit, XL, 9.5 Inch Length, PR
- GATES 10/3V5.60-QD-SK
- TOUGH GUY 2VE85 Access Door, 18 in, 18 1/4 in, 18 1/4 in, Uninsulated, 16 ga Cold Rolled Steel
Explore More
- KEYSHAFT
- Air Ratchets
- Gas Welding Tips
- Hasps
- Chartless Digital Recorders
- Door Ramps
- ADB HOIST RINGS MFG. Flip Flop Hoist Rings
- MECHANIX Hi-Viz M-Pact D5 High-Visibility Impact Gloves
- ACME ELECTRIC WI112 Series Medium Voltage Transformers, 3 Phase, 60Hz, 2.5kV & 5kV Class
- TRITAN HCP Series Pillow Block Bearings
- APPROVED VENDOR Perforated Sheet, Steel
- EATON KDC Series Electronic Molded Case Circuit Breakers, K Frame
- CEMENTEX USA Hi Vis T Shirts
- NIBCO 621 Series Venturi Inserts, Wrot
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 13480_24_24 Aluminum Plate, 24 Inch Overall Length, +/-0.039 Inch Tolerence
€1,294.59 /unit

