FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Tube |
| Brinell Hardness | Brinell 156 |
| Elongation | 28% |
| Fabrication | Seamless |
| Grade | Grade 4130 |
| Heat Treatable | Yes |
| Heat Treatment | Yes |
| Inside Dia. | 1/2" |
| Inside Diameter Tolerance | Not Rated |
| Length | 12" |
| Length Tolerance | -1" to +1" |
| Machinability | Not Rated |
| Material | Alloy Steel |
| Material Grade | Grade 4130 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Outside Dia. | 1" |
| Outside Dia. Tolerance | -0.002" to +0.007" |
| Overall Length | 12" |
| Rockwell Hardness | Rockwell B82 |
| Shape | Round Tube |
| Standards | Aisi 4130, C4130, Ams 6350, Ams 6370, Ams S6758, Mil T6736, Uns G41300 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Tensile Strength | 81200 psi |
| Wall Thickness | 1/4" |
| Wall Thickness Tolerance | -0.015" to +0.015" |
| Yield Strength | 63100 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.9 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Shape | Grade | Material | Fabrication | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 21421_12_0 | Round Tube | Grade 4130 | Alloy Steel | Seamless | €23.04 | |
| 15331_12_0 | Round Tube | Grade 4130 | Alloy Steel | Seamless | €15.24 | |
| 21358_12_0 | Round Tube | Grade 4130 | Alloy Steel | Seamless | €32.33 | |
| 15334_12_0 | Round Tube | Grade 4130 | Alloy Steel | Seamless | €33.92 | |
| 10751_12_0 | Round Tube | Grade 4130 | Alloy Steel | Seamless | €15.85 | |
| 15329_12_0 | Round Tube | Grade 4130 | Alloy Steel | Seamless | €35.61 | |
| 15336_12_0 | Round Tube | Grade 4130 | Alloy Steel | Seamless | €28.27 |
Explore Products
- WALTER TOOLS LNHU090420R-L55T WKP35S 6192409 Rectangle Milling Insert, 0.0790 Inch Corner Radius, 0.1770 Inch Thick
- HUMBOLDT HM-5890 Single Manometer Stand, Wall Mount
- METRO 2124FS-4 Solid Shelf 21x24 inch Stainless Steel
- MACROMATIC TD-86526-43 Time Delay Relay, 1-1023 Min., 12 VDC, 10A
- DANFOSS 088L3706 Floor Heating Cable, 240 ft. Length, 5.8A, 1395W
- DYNABRADE 73393
Explore More
- KEYSHAFT
- Plastic Shovels
- Stainless Steel Pipe Fittings
- Solenoid Air Control Valves
- Pipe Fitting Insulation
- Pail / Can Handlers
- CONDOR Electrical Gloves Protector, Beige/Orange/Green
- FERNCO Qwik Ells
- GLOBE SCIENTIFIC Label Sheet, Cryo, 13 mm Dots
- ANVIL AS1300 Series Universal Clamps, Electro Galvanized
- OSG 800 Series, Carbide Bur
- REGAL Met-Flo Series Thread Forming Taps, HSS
- ARLINGTON INDUSTRIES Concrete Pipe Sleeves, Non-Metallic
- SQUARE D PowerPact QDL Series Molded Case Circuit Breakers
- TARPS NOW Green Canvas Tarps, Waterproof
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 12983_12_0 Alloy Steel Round Tube, 12 Inch Overall Length, 0.25 Inch Wall Thick
€53.89 /unit

