FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Tube |
| Brinell Hardness | Brinell 123 |
| Fabrication | Seamless |
| Heat Treatable | No |
| Heat Treatment | No |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Inside Dia. | 19/25" |
| Inside Diameter | 0.76" |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | Grade 304 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Outside Dia. | 1" |
| Overall Length | 12" |
| Rockwell Hardness | Rockwell 70 |
| Shape | Round Tube |
| Standards | Astm A213 |
| Tensile Strength | 73200 psi |
| Wall Thickness | 3/25" |
| Yield Strength | 31200 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.52 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Shape | Tensile Strength | Yield Strength | Wall Thickness | Overall Length | Fabrication | Heat Treatment | Rockwell Hardness | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 23045_12_0 | Round Tube | 73200 psi | 31200 psi | 0.035" | 12" | Seamless | No | Rockwell 70 | €29.43 | |
| 4462_12_0 | Round Tube | 73200 psi | 31200 psi | 0.035" | 12" | Welded | No | Rockwell 70 | €28.88 | |
| 14784_12_0 | Round Tube | 73200 psi | 31200 psi | 0.049" | 12" | Seamless | No | Rockwell 70 | €58.96 | |
| 7745_12_0 | Round Tube | 73200 psi | 31200 psi | 0.049" | 12" | Welded | No | Rockwell 70 | €35.37 | |
| 479_12_0 | Round Tube | 73200 psi | 31200 psi | 0.065" | 12" | Welded | No | Rockwell 70 | €42.66 | |
| 14786_12_0 | Round | 73200 psi | 31200 psi | 0.083" | 12" | Seamless | Annealed | Rockwell 70 | €52.56 | |
| 14787_12_0 | Round Tube | 73200 psi | 31200 psi | 0.109" | 12" | Seamless | No | Rockwell 70 | €99.90 |
Explore Products
- BALDOR / DODGE M6H52T132IEC MTA 6307,52:1,132 IEC Motorized Torque Arm
- MAIN FILTER INC. MF0384193 PR4386 Hydraulic Filter, Cellulose, 10 Micron Rating, Buna Seal, 4.13 Inch Height
- EATON ORPR20A160 Rating Plug, Digitrip Optim, 1600 A, 2000 A Frame Breakers, Frame R
- ADAPT-ALL 8055-12-12 Elbow, 90 deg., Male 0.75 BSPT x Male 0.75 BSPT, Brass
- HAMILTON R-WH-5P Workhorse Rigid Caster, 5 X 2 Inch Size, Plastex Phenolic Wheel
- SPEARS VALVES 838-249BC Reducer Bushing, Spigot x FPT, Schedule 80, 2 x 1 Size, PVC
Explore More
- KEYSHAFT
- Specialty Vises and Components
- Insect and Animal Traps
- Gas Welding Hose Reels
- Antistatic Cords
- Gear Lockers
- REVCOR Propeller, 14 inch
- ABUS 26 Diskus Padlocks
- VIBCO SVRLS Series High Frequency Pneumatic Vibrators
- DIXON Swivel Rocker Lugs
- SPEARS VALVES PVC True Union 2000 Standard Ball Valves, Spigot Ends, FKM
- EATON Motor Control Timer Modules
- MARTIN SPROCKET Timing Pulleys, L Belt Pitch
- REGAL Spiral Flute Taps, Plug, HSS, Chrome
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 12935_12_0 Stainless Steel Round Tube 304, 1 Inch Dia, 12 Inch Length, 0.12 Inch Wall Thick, Seamless
€52.73 /unit
