FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Tube |
| Brinell Hardness | Brinell 47 |
| Fabrication | Cold Drawn |
| Grade | Grade 2024 |
| Heat Treatable | Yes |
| Heat Treatment | Yes |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Inside Dia. | 0.37" |
| Length | 6 ft. |
| Length Tolerance | -1" to +1" |
| Material | Aluminum |
| Material Grade | Grade 2024 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Outside Dia. | 1/2" |
| Overall Length | 6 ft. |
| Shape | Round Tube |
| Standards | Astm B210 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Temper | T3 |
| Tensile Strength | 11000 psi |
| Wall Thickness | 0.065" |
| Yield Strength | 19000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.3 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Wall Thickness | Outside Dia. | Inside Dia. | Brinell Hardness | Heat Treatment | Tensile Strength | Fabrication | Yield Strength | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 21092_12_0 | 0.035" | - | 0.118" | Brinell 95 | Yes | 45000 psi | Cold Drawn | 40000 psi | €9.27 | |
| 21092_24_0 | 0.035" | 0.188" | 0.118" | Brinell 95 | Yes | 45000 psi | Cold Drawn | 40000 psi | €14.13 | |
| 21092_36_0 | 0.035" | 0.188" | 0.118" | Brinell 95 | Yes | 45000 psi | Cold Drawn | 40000 psi | €22.27 | |
| 21092_48_0 | 0.035" | 0.188" | 0.118" | Brinell 95 | Yes | 45000 psi | Cold Drawn | 40000 psi | €28.27 | |
| 21092_72_0 | 0.035" | 0.188" | 0.118" | Brinell 95 | Yes | 45000 psi | Cold Drawn | 40000 psi | €41.61 | |
| 6844_24_0 | 0.065" | 1/4" | 3/25" | Brinell 95 | Yes | 45000 psi | Cold Drawn | 40000 psi | €13.11 | |
| 6844_36_0 | 0.065" | 1/4" | 3/25" | Brinell 95 | Yes | 45000 psi | Cold Drawn | 40000 psi | €19.24 |
Explore Products
- KUNKLE 911BGFM06AKF Safety Relief Valve, Male X Female NPT, G Orifice, 1 1/4 Inch Inlet Size
- PARKER H8-63 USA
- BURNDY GAR1429 Pipe Ground Clamp 2/0AWG 3In
- HOSE MASTER G037CMU240 Flexible Metal Hose Diameter 3/8 In
- SPEARS VALVES 41311H101-020 Butterfly Valve, Zinc Lug, FKM O Ring, Air To Air, 80 PSI, 2 Size, PVC
- SMC VALVES MGCLB32TN-400-R-C73L Cylinder, 32 mm Size, Ball Bearing
- PHILIPS ADVANCE 519694 LED Troffer Fixture, 2 x 4 feet Size, 29W, 120/277V, 4000K, Gen 4
- CASH VALVE FRM2BWGEZSGH02-E2 Pressure Regulator, 3/8 Inch Size, 316 SST, Water/Air/Oil/Gas, 20-50 PSI
Explore More
- KEYSHAFT
- Foil Tapes
- Interchangeable Core Cylinders
- Electric Vibrators
- Fire Extinguisher Cabinets
- Pendant Control Stations
- AUTOQUIP Hydraulic Freight Lifts
- DESTACO 324-R Series Pull Action Latch Clamps
- LUMAPRO Ballast Ignitors
- ACME ELECTRIC WI002 Series Medium Voltage Transformers, 3 Phase, 60Hz, 2.5kV & 5kV Class
- ANVIL AS1902 Series Pipe Roller Supports
- 3M Commercial Grade Reflective Sheets, School Bus
- SPEARS VALVES PVC Premium Actuated True Union 2000 Industrial Electric Ball Valves, Flanged, FKM
- VESTIL CS Series Anchor Kits
- BALDOR / DODGE Solidlube, Hanger, Solid Journal Bearings
- SIOUX CHIEF Tile-Insert Strainers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 12796_72_0 Round Tube, Aluminum, 0.37 Inch ID, 1/2 Inch OD, 6 Ft Overall Length
€417.03 /unit

