FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Tube |
| Brinell Hardness | Brinell 47 |
| Fabrication | Cold Drawn |
| Grade | Grade 2024 |
| Heat Treatable | Yes |
| Heat Treatment | Yes |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Inside Diameter | 0.37" |
| Length | 12" |
| Length Tolerance | -1" to +1" |
| Material | Aluminum |
| Material Grade | Grade 2024 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Outside Dia. | 1/2" |
| Overall Length | 12" |
| Rockwell Hardness | Rockwell 75 |
| Shape | Round Tube |
| Standards | Astm B210 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Temper | T3 |
| Tensile Strength | 11000 psi |
| Wall Thickness | 0.065" |
| Yield Strength | 19000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.05 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Wall Thickness | Outside Dia. | Inside Dia. | Brinell Hardness | Heat Treatment | Tensile Strength | Fabrication | Yield Strength | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 21092_12_0 | 0.035" | - | 0.118" | Brinell 95 | Yes | 45000 psi | Cold Drawn | 40000 psi | €8.64 | |
| 21092_24_0 | 0.035" | 0.188" | 0.118" | Brinell 95 | Yes | 45000 psi | Cold Drawn | 40000 psi | €13.19 | |
| 21092_36_0 | 0.035" | 0.188" | 0.118" | Brinell 95 | Yes | 45000 psi | Cold Drawn | 40000 psi | €20.78 | |
| 21092_48_0 | 0.035" | 0.188" | 0.118" | Brinell 95 | Yes | 45000 psi | Cold Drawn | 40000 psi | €26.38 | |
| 21092_72_0 | 0.035" | 0.188" | 0.118" | Brinell 95 | Yes | 45000 psi | Cold Drawn | 40000 psi | €38.84 | |
| 6844_24_0 | 0.065" | 1/4" | 3/25" | Brinell 95 | Yes | 45000 psi | Cold Drawn | 40000 psi | €12.24 | |
| 6844_36_0 | 0.065" | 1/4" | 3/25" | Brinell 95 | Yes | 45000 psi | Cold Drawn | 40000 psi | €17.95 |
Explore Products
- RIDGID 50353 1610RV Wet/Dry Vacuum, 16 gal, Stainless Steel
- BROWNING 732686 VPS-40MM Ball Bearing, 40 mm Bore Dia, Ductile Iron, Setscrew, Normal Duty
- VERMONT GAGE 161106210 Reversible Gage, Class XX, NoGo, Steel
- YANKEE 1433-0.1406 Chucking Reamer 9/64 Inch 0.1406 In
- SUREWERX PIONEER V2051370U-O/S FR Hard Hat Cotton Sweatband
- PLAST-O-MATIC CAFEN-1-8-075 Actuator Kit with Mounting Kit
- AMS 403.23 Extension Section, Multi Stage, 2-3/8 Inch Dia., 12 Inch Length, SS
- BRADY 5890-9 58909 Number Label, 1 1/2 Inch Height, Indoor/Outdoor, Engineer-Grade, Archivo Narrow, Yellow
Explore More
- KEYSHAFT
- Storage Cabinets
- Chemical Resistant and Disposable Sleeves
- Sound Proofing and Acoustical Absorption Products
- Prewired Relays
- Door Knockers
- REVCOR Propeller, 22 inch
- LEATHERHEAD TOOLS Ultra Force Irons Series, Halligan And Axes
- KEO Woodruff Keyseat Cutters, Shank Type, Cobalt
- MUELLER INDUSTRIES 165-N Iron Body Simplex Basket Strainers
- DIXON NPT Threaded Female Reducing Tees
- WOODHEAD 130128 Series Button Replacement Cover
- MARTIN SPROCKET Triplex Stock Bore B Type Metric Roller Chain Sprockets, 08B-3 Chain Number
- LINN GEAR QD Bushed Sprockets, 120 Chain
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND TU 5000 Gas Springs
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 12796_12_0 Round Tube, Aluminum, 0.37 Inch ID, 1/2 Inch OD, 12 Inch Overall Length
€46.06 /unit

