GRAINGER 1244_36_36 Aluminum Sheet, 36 Inch Overall Length, +/-0.0035 Inch Tolerence
Get it by Thursday, May 21
€ 24,99 Flat Shipping + VAT € 24,99 flat shipping is applicable on orders with an aggregate weight less than 10kg. Orders exceeding 10kg will be charged default shipping rates.
5.00% off
€139.56 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Sheet |
| Brinell Hardness | Brinell 95 |
| Heat Treatable | Yes |
| Heat Treatment | No Heat Treatment |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Length | 36" |
| Length Tolerance | 0" to +0.125" |
| Material | Aluminum |
| Material Grade | Grade 6061 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Overall Length | 36" |
| Overall Width | 36" |
| Rockwell Hardness | Rockwell 60 |
| Shape | Sheet |
| Shape Type | Sheet |
| Standards | Astm B209 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Temper | T6 |
| Tensile Strength | 45000 psi |
| Thickness | 0.09" |
| Thickness Tolerance | -0.0035" to +0.0035" |
| Width | 36" |
| Width Tolerance | 0" to +0.125" |
| Yield Strength | 40000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 5.18 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Tensile Strength | Brinell Hardness | Yield Strength | Thickness | Rockwell Hardness | Temper | Mechanical Finish | Length Tolerance | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
20733_12_12 | 13000 psi | Brinell 23 | 4930 psi | 0.09" | - | H14 | Mill | 0" to +0.125" | €32.15 | |
![]() |
7128_12_12 | 33000 psi | 60 | 28000 psi | 0.063" | Rockwell B17 | H32 | Mill | 0" to +0.125" | €14.13 | |
![]() |
8025_12_12 | 13000 psi | Brinell 23 | 4930 psi | 0.032" | - | H14 | Mill | 0" to +0.125" | €14.13 | |
![]() |
7125_12_12 | 33000 psi | 60 | 28000 psi | 0.032" | - | H32 | Mill | 0" to +0.125" | €9.14 | |
![]() |
7126_12_12 | 33000 psi | 60 | 28000 psi | 1/25" | - | H32 | Mill | 0" to +0.125" | €12.25 | |
![]() |
20731_12_12 | 13000 psi | Brinell 23 | 4930 psi | 1/25" | - | H14 | Mill | 0" to +0.125" | €15.05 | |
![]() |
7127_12_12 | 33000 psi | 60 | 28000 psi | 0.05" | - | H32 | Mill | 0" to +0.125" | €15.05 |
Explore Products
- MASTERDRIVES 6B160SF Quick Disconnect Sheave, A/B Section, 6 Groove
- TB WOODS AA15SAA Spacer Assembly
- BALDOR / DODGE 071591 INS-IPE-112R IP Insert Bearing, Shaft Size 1.9375 Inch, Bore Round, Steel
- SUPER-STRUT 701-2-1/4EG Pipe Clamp, 3-1/4 Inch Size, Electrogalvanized
- DYNABRADE 51661 Wave Spring
- MAIN FILTER INC. MF0442340 HC9500SUJ4H Interchange Spin-On Filter, Cellulose, 10 Micron Rating, Buna Seal, 6.94 Inch Height
- GRAINGER ZFB222866 90 Deg Closet Bend Iron, 3 Inch x 4 Inch Pipe
- WOODHEAD 1300140042 2R7004A20F060 Female Receptacle, Lead, Straight, 7 Pole, 6 Feet Length
Explore More
- KEYSHAFT
- Hand Conduit Benders and Handles
- Interior Automotive Accessories
- Electric Drills
- Pipe Insulation
- Pressure Gauge Accessories
- SALISBURY Class 0 Electrical Insulating Rubber Gloves, 14 Inch, Black
- KRYTOX GPL 217 Series Extreme Pressure Grade Grease
- FERVI Cross Working Tables
- SPEARS VALVES PVC EPDM True Union Retrofit Kits
- HASSAY SAVAGE CO. Set Up Plugs
- ROXBURGH MIF3 Series EMI Filters
- CALBRITE Solid Struts, Stainless Steel
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 1244_36_36 Aluminum Sheet, 36 Inch Overall Length, +/-0.0035 Inch Tolerence
€146.91 /unit



