GRAINGER 12385_24_0 Carbon Steel Rectangular Bar, 1.25 Inch Thick, 3 Inch X 24 Inch Nominal Size
Get it by Thursday, May 21
5.00% off
€368.91 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rectangular Bar |
| Brinell Hardness | Brinell 126 |
| Fabrication | Cold Finished |
| Grade | Grade 1018 |
| Heat Treatable | Yes |
| Heat Treatment | No Heat Treatment |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Length | 24" |
| Length Tolerance | +0.375" |
| Machinability | 78% |
| Material | Carbon Steel |
| Material Grade | Grade 1018 |
| Mechanical Finish | Precision Ground |
| Overall Length | 24" |
| Overall Width | 3" |
| Rockwell Hardness | Rockwell 71 |
| Shape | Rectangular Bar |
| Standards | Astm A681 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Tensile Strength | 63800 psi |
| Thickness | 1 1/4" |
| Thickness Tolerance | -0.001" to +0.001" |
| Tolerance Rating | Standard |
| Width | 3" |
| Width Tolerance | -0.005" to +0.005" |
| Yield Strength | 53700 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 11.47 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Fabrication | Shape | Yield Strength | Tensile Strength | Finish | Material | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
LC1161124 | Hot Rolled | Rectangular Bar | 48000 psi | 65000 psi | Precision Ground | Carbon Steel | €41.81 | |
![]() |
LC116124 | Hot Rolled | Rectangular Bar | 48000 psi | 65000 psi | Precision Ground | Carbon Steel | €22.31 | |
![]() |
LC11634 | Hot Rolled | Rectangular Bar | 48000 psi | 65000 psi | Precision Ground | Carbon Steel | €75.45 | |
![]() |
LC116344 | Hot Rolled | Rectangular Bar | 48000 psi | 65000 psi | Precision Ground | Carbon Steel | €26.99 | |
![]() |
11646_24_0 | Cold Finished | Rectangular Bar | 53700 psi | 63800 psi | Precision Ground | Carbon Steel | €54.21 | |
![]() |
11644_24_0 | Cold Finished | Rectangular Bar | 53700 psi | 63800 psi | Precision Ground | Carbon Steel | €41.32 | |
![]() |
11642_24_0 | Cold Finished | Rectangular Bar | 53700 psi | 63800 psi | Precision Ground | Carbon Steel | €28.74 |
Explore Products
- VULCAN HART 705337-B Ch36 Hi-Br Hs Cr Compl
- 80/20 25-6762 25 S Single Long Unibearing
- ERICKSON 75HC0625 Hydraulic Chuck, Non-Coolant Through, DIN 6499
- HUOT 14771 Cnc Rack, Machine/Wall Mount Cat40
- ECONOLINE 201647 Trigger Gun Assembly 12Cfm T/C
- EATON QBGF1015 Ground Fault Circuit Breaker, 15A, 10 Kaic, 1-Pole, 120V, 5 Ma Trip Sensitivity
- GRAINGER ha.75x4-24 Carbon Steel Angle, 90 Deg. Angle, 3/4 Inch Leg Thick, 4 Inch Leg
- VERMONT GAGE 111470450 Pin Gage, Class ZZ, NoGo, Steel, 0.7045 Inch Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Putty/Joint Knives Spatulas Scrapers
- Grease Fitting Kits
- Push to Connect Tube Fitting Accessories
- Deck Screws
- Hydraulic General-Purpose Hose Assy.
- CONDOR PU Coated White Gloves, Palm Coverage
- CONDOR General Purpose Chemical Resistant Orange Gloves
- CONDOR High Visibility Cowhide Leather Palm Gloves, Yellow
- JOHN GUEST Union Elbows, Polypropylene Black
- GLOBE SCIENTIFIC Flange Plug Caps, For 12mm Tubes
- KLEIN TOOLS Nut Drivers
- BURNDY Type P Crimping Die
- IRON HORSE MTS Series Main Cooling Fans
- UNIWELD RUH82 Series Regulators
- UNISTRUT P5500SL Series Channels, 10 Feet
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 12385_24_0 Carbon Steel Rectangular Bar, 1.25 Inch Thick, 3 Inch X 24 Inch Nominal Size
€388.33 /unit



