FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Rectangular Bar |
| Brinell Hardness | Brinell 220 to 255 |
| Grade | Grade D2 |
| Heat Treatable | Yes |
| Heat Treatment | Air Hardened |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Length | 36" |
| Length Tolerance | +0.25" to +0.5" |
| Material | Tool Steel |
| Material Grade | D2 |
| Mechanical Finish | Precision Ground |
| Overall Length | 36" |
| Overall Width | 1" |
| Rockwell Hardness | Rockwell B97 to B102 |
| Shape | Rectangular Bar |
| Standards | Astm A681, Sae J437 |
| Tensile Strength | 110000 psi |
| Thickness | 0.094" |
| Thickness Tolerance | -0.001" to +0.001" |
| Tolerance Rating | Standard |
| Width | 1" |
| Width Tolerance | -0.005" to +0.005" |
| Yield Strength | 68000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.43 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Yield Strength | Shape | Grade | Tensile Strength | Rockwell Hardness | Mechanical Finish | Length Tolerance | Tolerance Rating | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 11194_18_0 | 53000 psi | Rectangular Bar | Grade S7 | 97000 psi | Rockwell B90 To B97 | Precision Ground | +0.125" to +0.25" | Oversized | €139.10 | |
| 11189_36_0 | 53000 psi | Rectangular Bar | Grade S7 | 97000 psi | Rockwell B90 To B97 | Precision Ground | +0.25" to +0.5" | Oversized | €113.55 | |
| 11196_18_0 | 53000 psi | Rectangular Bar | Grade S7 | 97000 psi | Rockwell B90 To B97 | Precision Ground | +0.125" to +0.25" | Oversized | €198.55 | |
| 11197_36_0 | 53000 psi | Rectangular Bar | Grade S7 | 97000 psi | Rockwell B90 To B97 | Precision Ground | +0.25" to +0.5" | Oversized | €430.88 | |
| 11193_18_0 | 53000 psi | Rectangular Bar | Grade S7 | 97000 psi | Rockwell B90 To B97 | Precision Ground | +0.125" to +0.25" | Oversized | €116.99 | |
| 11195_18_0 | 53000 psi | Rectangular Bar | Grade S7 | 97000 psi | Rockwell B90 To B97 | Precision Ground | +0.125" to +0.25" | Oversized | €155.90 | |
| 11191_36_0 | 53000 psi | Rectangular Bar | Grade S7 | 97000 psi | Rockwell B90 To B97 | Precision Ground | +0.25" to +0.5" | Oversized | €149.40 |
Explore Products
- STEARNS BRAKES 108204202JQF Brake, NEMA4 230/460VAC
- HUMBOLDT H-4278WF45 Screen Cloth, 18 x 26 Inch Mesh Size, 45 ASTM Size, Stainless Cloth
- EATON FAZ-B20/2-RT Mcb, 2 Pole, 20A, B Curve Ring Terminal
- MONOPRICE 13719 Cmp Rated Speaker Wire, 100 Ft
- OSG 3298616 Straight Flute Tap, 5/16 Inch - 24 Thread Size, 5/8 Inch Thread Lg, Diamond, 3B / 3B, Modified Bottoming
- EATON XTAE025C10BDP40 Electronic Motor Starter, 25 A, 200-240 Vdc, 1No, C Frame, 45 mm, 0.24-0.40 A
- GRAINGER ZUSAS70FDA3X30 O-Ring, 30 mm Inside Dia, 36 mm Outside Dia, Red
- INGERSOLL-RAND 118344 Cap
Explore More
- KEYSHAFT
- Electric Tankless Water Heaters
- Flare Nut Wrenches
- Panel Meter Accessories
- Spanner and Hydrant Wrenches
- Spray Gun Accessories
- CONDOR General Purpose Gloves, Black/White, Smooth Nitrile
- RUD CHAIN Socket Wrenches
- ANVIL 260HD Series Adjustable Clevis Hangers With Electro-Galvanized Fasteners
- ANVIL AF735 Series Multi-Size Lateral Brace Attachments, Electro Galvanized
- POWR-GRIP Manual Suction Cup Lifter
- GENERAL ELECTRIC Replacement Coils
- ARLINGTON INDUSTRIES Reducing Washer
- HUGHES SAFETY Drench Shower, Floor Mount
- ALTRONIX R248220 Series AC CCTV Rack Power Supplies
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 11723_36_0 Tool Steel Rectangular Bar, 0.09375 Inch Thick, +/-0.001 Inch Tolerence
€133.44 /unit

