FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | O-Ring |
| Actual Inside Dia. | 1/5" |
| Actual Outside Dia. | 0.443" |
| Actual Width | 0.103" |
| Application | Standard |
| Color | Black |
| Cross Section | 3/32" |
| Cross Section Shape | Round |
| Dash Number | 108 |
| Durometer | 75 Shore A |
| Durometer Rating | Medium Hard |
| Inside Diameter - Actual | 0.237" |
| Material | Kalrez 4079 |
| Metal Detectable | Not Metal Detectable |
| Nominal Inside Dia. | 1/4" |
| Nominal Outside Dia. | 0.438" |
| Nominal Width | 0.094" |
| O-ring Material | Kalrez 4079 |
| O-ring Material Compatibility | Detergents, Gasoline, Hydraulic Oils (Petroleum), Steam, Water |
| Operating Temperature - Maximum | 600°F |
| Operating Temperature - Minimum | 30°F |
| Outside Diameter - Nominal | 7/16" |
| Product Type | O-Ring |
| Properties | High Temperature, Resistant To Chemicals, Resistant To Oils, Resistant To Steam, Resistant To Water, Resistant To Weather |
| System Of Measurement | Imperial |
| Temp. Range | +30°F to +600°F |
| X-ray Detectable | No |
Shipping Info:
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Type | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|
![]() |
PPT03304G | - | 1 | €89.37 | |
![]() |
PPTXG903G | - | 1 | €56.59 | |
![]() |
PPTXG923G | - | 2 | €57.92 | |
![]() |
PPTLS0708G | - | 1 | €44.52 | |
![]() |
PPTLS2218G | - | 1 | €89.13 | |
![]() |
PPTLS2223G | - | 1 | €66.40 | |
![]() |
PPTLS5014G | - | 1 | €44.52 |
Explore Products
- GROVE GEAR WVH832NHU Speed Reducer Motor Mount Base
- ANVIL 0332839414 Nipple, SCH 160, Black, Seamless, Pipe Size 2 1/2", Close Length 11"
- SMC VALVES VZM450-01-36 Mechanical Valve, 1/4 Port Size
- MAIN FILTER INC. MF0416258 169601UH20SLF000P Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron, Viton Seal, 16.85 Inch Height
- WINTERS INSTRUMENTS PFD40102 Frictionless Magnetic Differental Gauge, -1/0/1 Inch, H2O 1/8 Inch, Npt
- SPEAKMAN S-2251-MB-E175 Shower Head
- GRAINGER 42X297 Roof Leak Diverter, 1 1/2 ft X 1 1/2 Ft, Pvc Laminated Polyester, Yellow
- BALDOR / DODGE 389743 Seal Kit TXT3B ABHS
Explore More
- KEYSHAFT
- Water Circulator Motors
- Digital And Mechanical Timers
- Hose Bibbs
- Toolholder Accessories
- Hydronic Heater Elements
- PROTO Impact Socket, 1-1/2 Inch, Metric
- TEMPCO Drum Immersion Heaters
- ANVIL AF730 Series Longitudinal And Lateral Seismic Clamps, Electro Galvanized
- APPROVED VENDOR Rod Carbon Steel
- BROAN NUTONE Filters
- OSG High Speed Steel Straight Flute Hand Taps
- EATON FAZ Supplementary Protectors
- GAST 71R Series Rocking Piston Compressors, Motor Mounted
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 108k4079 O-Ring, 108, 1/4 Inch Inside Dia, 7/16 Inch Outside Dia, 0.443 Inch Actual Outside Dia
€222.13 /unit







