GRAINGER 0R1.625-24 Stainless Steel Rod 17-4, 1 5/8 Inch Outside Dia, 24 Inch Overall Length
Item: CQ6LUHModel: 0R1.625-24Cross Ref: 61RA39
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Rod
Appearance Shiny
Brinell Hardness Brinell 363
Elongation 10%
Fabrication Cold Finished
Grade Grade 17-4
Heat Treatable Yes
Heat Treatment Annealed, Precipitation Hardening
Includes Material Certificate Yes
Length 24"
Length Tolerance -2" to +2"
Material Stainless Steel
Material Grade Grade 17-4
Maximum Temperature 1100°F
Mechanical Finish Mill
Min. Temp. Not Rated
Outside Dia. 1 5/8"
Outside Dia. Tolerance -0.003" to +0.003"
Overall Length 24"
Physical Properties/resistance Features Corrosion Resistant, High Strength
Rockwell Hardness Rockwell C39.1
Shape Rod
Standards Ams 5643, Astm A564 Type 630
Tensile Strength Not Rated
Yield Strength 118000 psi