GRAINGER 03SH.062X12-24 Aluminum Sheet, H14, 24 Inch Overall Length, +/-0.005 In | CQ6UCG 3DRZ3
GRAINGER 03SH.062X12-24 Aluminum Sheet, 24 Inch Overall Length, +/-0.005 Inch Tolerence
Item: CQ6UCGModel: 03SH.062X12-24Cross Ref: 3DRZ3
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Brinell Hardness 40
Fabrication Cold Finished
Heat Treatable No
Heat Treatment Hardened
Includes Material Certificate Yes
Length 24"
Length Tolerance -0.125" to +0.125"
Material Aluminum
Material Grade Grade 3003
Mechanical Finish Mill
Overall Length 24"
Overall Width 12"
Rockwell Hardness Not Rated
Shape Sheet
Shape Type Sheet
Standards Ams 4008, Astm B209, Qq-A-250/2
Temper H14
Tensile Strength 22000 psi
Thickness 0.062"
Thickness Tolerance -0.005" to +0.005"
Width 12"
Width Tolerance -0.125" to +0.125"
Yield Strength 21000 psi