GRAINGER 00R1.125-36 52100 Alloy Steel Rod, 1 1/8 Inch Outside Dia, +0.000 in/-0.002 in, 36 Inch Overall Length | CP7DDV 61PY26
GRAINGER 00R1.125-36 Rod, 52100 Alloy Steel, 1 1/8 Inch Outside Dia, +0.000 in/-0.002 in, 36 Inch Overall Length
Item: CP7DDVModel: 00R1.125-36Cross Ref: 61PY26
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Heat Treatment Annealed
Length 36"
Length Tolerance -3" to +3"
Machinability 40%
Mechanical Finish Mill
Outside Dia. 1 1/8"
Outside Dia. Tolerance -0.002" to 0"
Overall Length 36"
System Of Measurement Imperial
Tensile Strength 105000 psi
Tolerance Rating Standard
Yield Strength 85000 psi
Shipping Info:
Ship weight (kg) 4.82