GRAINGER 00R1.125-12 52100 Alloy Steel Rod, 1 1/8 Inch Outside Dia, +0.000 in/-0.002 in, 12 Inch Overall Length | CP7DDU 61PY25
GRAINGER 00R1.125-12 Rod, 52100 Alloy Steel, 1 1/8 Inch Outside Dia, +0.000 in/-0.002 in, 12 Inch Overall Length
Item: CP7DDUModel: 00R1.125-12Cross Ref: 61PY25
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Rod
Brinell Hardness Brinell 247
Fabrication Cold Finished
Finish Mill
Heat Treatable Yes
Heat Treatment Annealed
Length 12"
Length Tolerance -1" to +1"
Machinability 40%
Material Alloy Steel
Material Grade Grade 52100
Mechanical Finish Mill
Outside Dia. 1 1/8"
Outside Dia. Tolerance -0.002" to 0"
Overall Length 12"
Rockwell Hardness Rockwell C24
Shape Rod
Standards Ams 6440, Astm A29, Astm A295
Straightness Tolerance -0.01875" to +0.01875"
System Of Measurement Imperial
Tensile Strength 105000 psi
Tolerance Rating Standard
Yield Strength 85000 psi
Shipping Info:
Ship weight (kg) 1.61
Ship height (cm)2.54
Ship length (cm)2.54
Ship width (cm)2.54
Product Variants
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.