GRAINGER 00R.687-12 52100 Alloy Steel Rod, 11/16 Inch Outside Dia, +0.000 in/-0.002 in, 12 Inch Overall Length | CP7DEQ 61PY13
GRAINGER 00R.687-12 Rod, 52100 Alloy Steel, 11/16 Inch Outside Dia, +0.000 in/-0.002 in, 12 Inch Overall Length
Item: CP7DEQModel: 00R.687-12Cross Ref: 61PY13
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Heat Treatment Annealed
Length 12"
Length Tolerance -1" to +1"
Machinability 40%
Mechanical Finish Mill
Outside Dia. 0.688"
Outside Dia. Tolerance -0.002" to 0"
Outside Diameter 11/16"
Overall Length 12"
System Of Measurement Imperial
Tensile Strength 105000 psi
Tolerance Rating Standard
Yield Strength 85000 psi
Shipping Info:
Ship weight (kg) 0.67