GRAINGER 00R.312-72 52100 Alloy Steel Rod, 5/16 Inch Outside Dia, +0.000 in/-0.002 in, 6 ft Overall Length | CP7DFX 61PX96
GRAINGER 00R.312-72 Rod, 52100 Alloy Steel, 5/16 Inch Outside Dia, +0.000 in/-0.002 in, 6 ft Overall Length
Item: CP7DFXModel: 00R.312-72Cross Ref: 61PX96
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Heat Treatment Annealed
Length 6 ft.
Length Tolerance -6" to +6"
Machinability 40%
Mechanical Finish Mill
Outside Dia. 0.312"
Outside Dia. Tolerance -0.002" to 0"
Outside Diameter 5/16"
Overall Length 6 ft.
System Of Measurement Imperial
Tensile Strength 105000 psi
Tolerance Rating Standard
Yield Strength 85000 psi
Shipping Info:
Ship weight (kg) 0.71